top of page

Altın, Orta Doğu endişeleri ve Fed'in temkinli yaklaşımıyla 1 haftanın zirvesinde

Altın fiyatları, Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle artan piyasa belirsizliği üzerine keskin yükselişler kaydettikten bir gün sonra Salı günü bir haftadan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Üst düzey ABD Merkez Bankası yetkililerinin güvercin açıklamaları dolar ve tahvil getirileri üzerinde baskı yarattı .

Spot altın ons başına 1.865,19 dolara tırmanarak 29 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve en son GMT 05:06 itibarıyla 1.860,21 dolarda sabit seyrediyordu. ABD altın vadeli işlemleri %0,5 artışla 1.874,10 dolara yükseldi.

Altın, İsrail ile Filistinli İslamcı grup Hamas arasındaki askeri çatışmaların güvenli liman varlıklarına ve petrole olan talebi artırmasının ardından Pazartesi günü yaklaşık %1,6 yükselerek beş ay içindeki en büyük bir günlük yükselişini gerçekleştirdi.

Çatışma, yatırımcılar için daha fazla volatilite tehdidi oluşturuyor ve kurumsal kar sezonu ve bu haftaki önemli ABD enflasyon verileri öncesinde belirsizliği artırıyor.

Capital.com finans piyasası analisti Kyle Rodda, "Orta Doğu'daki olaylar, altının aşırı satış koşullarından toparlanması için bir katalizör sağladı" dedi.

Ancak uzun vadede ABD faiz oranlarının daha büyük etken olacağını belirterek, getirilerin genel olarak oldukça olumlu olduğunu ve bunun da altın için kriptonit olduğunu ekledi.

Altın, ekonomik belirsizlik dönemlerinde güvenli liman yatırımı olarak görülse de faiz getirmediği için faiz oranları yükseldiğinde cazibesini kaybetme eğiliminde oluyor.

Gösterge 10 yıllık Hazine getirileri 2007'deki en yüksek seviyelerinden keskin bir şekilde geriledi ve dolar endeksi, üst düzey Fed yetkililerinin Pazartesi günü uzun vadeli tahvil getirilerindeki artışın Fed'i kısa vadeli politika faizini daha da artırmaktan alıkoyabileceğini belirtmesiyle hafifledi.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Dallas Fed Başkanı Lorie Logan'ın açıklamaları, yatırımcıların Fed'in daha fazla faiz artırımı olasılığını azaltmasına yol açtı.

Piyasalar şimdi ABD merkez bankasının Çarşamba günü yapılacak Eylül ayı toplantısının tutanaklarını sabırsızlıkla bekliyor.


Spot gümüş yüzde 0,7 düşüşle ons başına 21,73 dolara, platin yüzde 0,3 artışla 889,05 dolara ve paladyum yüzde 0,6 artışla 1.146,37 dolara yükseldi.3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page