top of page

Altın, Orta Doğu'nun faiz artırımı tedirginliğini telafi etme kaygısıyla 2.000 doları test ediyor

Geleneksel güvenli limanlara olan talebin sarı metalin dolar ve getirilerdeki yeniden canlanmayı büyük ölçüde göz ardı etmesine yardımcı olmasıyla altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde yükseldi; vadeli işlemler kilit seviyeleri test ediyor.

Gazze'ye yönelik füze saldırıları devam ederken, İsrail-Hamas savaşının tırmanma potansiyeline ilişkin korkular devam ederken, İsrail bölgeye kara saldırısı yapma konusundaki kararlılığını yineledi.

Dolar ve Hazine getirileri gece ticaretinde hızla yükselirken , bu durum altına yönelik güvenli liman talebinin iyimser kalmasını sağladı .

Spot altın %0,5 artışla ons başına 1.988,85 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:53'te (04:53 GMT) %0,2 artışla ons başına 1.999,20 dolara yükseldi.

ABD GSYH ve Fed toplantısı altın risklerini ortaya koyuyor

Ancak altın bir miktar güvenli liman talebinin tadını çıkarırken, yaklaşan ABD ekonomik verileri nedeniyle halen risk altında olmayı sürdürüyor. Perşembe günü açıklanacak üçüncü çeyrek ABD gayri safi yurt içi hasıla verilerinin büyümede keskin bir artış göstermesi bekleniyor.

ABD ekonomisindeki güçlenme işaretlerinin risk iştahını artırması beklenirken, aynı zamanda Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabilmesi için daha fazla hareket alanı sağlaması da bekleniyor. Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Eylül ayı PCE enflasyon verileri de Cuma günü yayınlanacak.

Merkez bankası gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutmaya hazırlanıyor . Ancak Fed yetkilileri bu yıl en az bir faiz artırımına daha kapıyı açık bıraktı ve yapışkan enflasyon ve güçlü ekonomi ortamında faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağının sinyalini verdi.

Yüksek oranların külçeye yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, bu senaryo altın için kötü bir işaret. İsrail-Hamas savaşında olası bir gerilimin azalması, güvenli liman altına yönelik talebi de potansiyel olarak azaltabilir.

Fed'den önce Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü daha sonra toplanması planlanıyor ve genel olarak faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak, Euro bölgesinde yaklaşmakta olan durgunluk işaretlerine rağmen ECB'nin daha uzun süre yüksek faiz oranları sinyali vermesi de bekleniyor.

Bakır, daha fazla ABD ve Çin sinyali beklentisiyle beklemede

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Perşembe günü son kayıplarından sonra yatay seyrederken, tüccarlar doğrudan gelecek ABD GSYİH okumasına odaklandı.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 3,5903 dolara yükseldi.

Avro bölgesinde yaklaşmakta olan resesyona ilişkin işaretlerin önümüzdeki aylarda bakır talebinin yavaşlayacağı yönündeki endişeleri artırması nedeniyle, bakır fiyatları bu hafta Çin'in ek teşvik önlemlerinden çok az destek almıştı.
22 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page