top of page

Altın: Piyasa Faaliyetleri ve Fiyatlar.

Orta Doğu'daki son savaştan kaynaklanan endişeler ve ABD Merkez Bankasının faiz oranlarını artırma konusundaki tereddütleri, yatırımcıların sarı metale yönelmesine neden olurken altın, Cuma günü güvenli liman dünyasındaki parlaklığını koruyarak Ağustos ayından bu yana ilk kez 2.000 doları tekrar gördü ve son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Online işlem platformu OANDA'nın analisti Craig Erlam, "Altının güvenli liman statüsü son yıllarda birçok kez sorgulandı ancak bu gibi zamanlar, önemli belirsizlik dönemlerinde yatırımcıların, geçmişi olan varlıkları aradığını vurguluyor." dedi.

"Elbette koşullar altın için oldukça elverişli çünkü ABD getirileri aynı anda hızla yükseliyor ve bu da Hazine tahvillerinin kısa vadede cazibesini azaltıyor. Ancak her ikisi de enflasyon ve faiz oranları üzerinde etkileri olabilecek jeopolitik ve ekonomik belirsizliğin birleşimi, şimdilik altının cazibesini artırıyor."

New York Comex'te en aktif vadeli işlem kontratı olan Aralık vadeli altın, seansı 1.994,40 dolardan tamamlamasının ardından 13,90 dolar artışla 1.993,10 dolardan işlem gördü. Dört günlük kesintisiz yükselişin ardından gösterge vadeli altın kontratı, haftayı 52,90 dolar artışla tamamlayarak bir önceki haftanın %5,2'lik yükselişine katkıda bulundu.

Bazı yatırımcılar tarafından vadeli işlemlere göre daha yakından izlenen spot fiyat, seansın en yüksek seviyesi olan 1.997,20 doların ardından 7,23 dolar artışla 1.981,64 dolara yerleşti. Külçe altının gerçek zamanlı işlemlerini yansıtan spot fiyat, bir önceki haftanın %5,4'lük kazancına ek olarak haftalık %2,4 artış gösterdi.

Altının 2,000 dolara yükselişi, ABD dolar endeksi ve tahvil getirilerinin bu haftanın en yüksek seviyelerinden gerilemesinin ardından geldi ve sarı metalin tercih edilen güvenli liman olma özelliğini yeniden kazanmasını sağladı.

Altın: Spot Fiyat Görünümü

Dixit, altın rallisinin SKCharting'in spot fiyat için öngördüğü 1.998 dolar hedef direncini başarıyla yakaladığını, ardından 1.974 dolara geri çekildiğini ve Gün/Hafta bazında 1.981 dolara yerleştiğini belirtti.

Önümüzdeki hafta, 1.974 doların hemen küçük bir destek görevi göreceğini ve bunun üzerinde 1.985 doların, aşılması gereken ilk küçük engel olacağını söyledi.

Ancak 1.974 doların altındaki işlemlerde altın, 1.968 dolara doğru konsolide olacak ve 1.968 doların altında kalıcı bir kırılma, 1.958-1.954 dolar aralığına doğru uzun bir düşüşe neden olacak. Bu aralığın üzerinde tutunulamaması, 1.945-1.935 dolarlık ana destek bölgesinin test edilmesinin yolunu açacaktır.

Dixit, "Mevcut piyasa atmosferini, esas olarak Orta Doğu krizinden kaynaklanan risk iştahının artması ve riskten kaçış duygularının yönlendirdiğini ve bu nedenle olayların, engebeli bir şekilde gelişmeye devam edebileceğini unutmamak önemli." dedi.

"Büyük bir yükseliş rallisi, sürekli bir kırılma ve 1.998 doların üzerinde bir günlük kapanışla devam edecek ve bu yolda 208-2035-2050 dolarlık çoklu direnç kümesiyle 2.080 doları hedefleyecektir."
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page