top of page

Altın, piyasaların Fed faiz indirimlerini yeniden düşünmesi ve bakırın kaymasıyla çöktü.

Altın fiyatları, yapışkan ABD enflasyon verilerinin piyasaların Federal Rezerv'den faiz indirimi beklentilerini yeniden değerlendirmesini sağlamasıyla bu haftaki tüm kazanımlarını tersine çevirdikten sonra Cuma günü istikrar kazandı.

ABD ve Çin'den gelen bir dizi zayıf ekonomik veri, bu yıl ekonomik yavaşlamanın talebi azaltacağına dair artan korkuların ortasında, bakır ve diğer ana metallerde büyük kayıplara yol açtı.

Bu korkular, ekonomik görünüm kötüleşirken sarı metale yönelik güvenli liman talebinin nispeten yüksek kalmasıyla birlikte altının ons başına 2.000 $ seviyesinin üzerinde sabit kalmasına neden oldu. ABD bankacılık krizine ilişkin endişelerin de sermayeyi sarı metale yönlendirmesiyle, külçe fiyatları ons başına 2.000$'da yeni bir destek seviyesi oluşturmuş görünüyor.

Yine de altın, yapışkan ABD üretici fiyat endeksi (ÜFE) enflasyon verilerinin piyasaların Federal Rezerv'in bu yıl herhangi bir faiz indirimi yapacağına ilişkin beklentilerini geri çekmesiyle önceki seansta büyük kayıplar gördü .

Cuma günü spot altın hafifçe yükselerek ons ​​başına 2.016.97$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 20:10 ET (00:10 GMT) itibariyle ons başına 2.022.05$'a yükseldi. Her iki enstrüman da Perşembe günü rotasını keskin bir şekilde tersine çevirdikten sonra şimdi hafta boyunca yatay işlem görüyor.

Perşembe günkü ÜFE okuması, Çarşamba günü açıklanan tüketici fiyat endeksi verilerine benzer bir model izledi ; bu veriler, ABD enflasyonunun Nisan ayında bir miktar gerilese de, yine de Fed'in %2 hedefinin oldukça üzerinde kaldığını gösterdi.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların bu yıl faiz indirimi beklentilerini geri çektiğini ve şimdi bankanın faiz oranlarını Haziran'da sabit tutma ihtimalini yaklaşık %92 olarak fiyatladığını gösteriyor.

Diğer değerli metaller de bu haftaki keskin kayıpların ardından Cuma günü istikrar kazandı. Platin ve gümüş vadeli işlemleri sırasıyla %0,1 ve %0,4 düştü.

Hayal kırıklığı yaratan Çin enflasyon verileri ve ABD istihdam piyasasındaki daha fazla zayıflık sinyallerinin yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırmasıyla, endüstriyel metaller Cuma günü önceki seanslardaki büyük kayıpların ardından istikrar kazandı.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta yaklaşık %4 düştükten sonra %0.1 artışla pound başına 3.7015 dolara yükseldi.

Londra'da işlem gören nikel vadeli işlemleri Perşembe günü yaklaşık %3 düşerken, alüminyum %2,5'lik düşüşten %0,2 yükseldi.

Çin'den bu hafta beklenenden zayıf gelen ticaret ve enflasyon verileri, dünyanın en büyük emtia ithalatçısındaki ekonomik toparlanmanın başlangıçta beklenenden daha yavaş olacağına dair endişeleri artırdı ve yılın geri kalanı için zayıf talebin habercisi oldu.


57 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page