top of page

Altın, piyasaların Fed'in faiz artırımları konusunda netlik aramasıyla düştü

Altın fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde hafifçe düştü, ancak piyasalar bir dizi Federal Rezerv konuşmacısı ve raporundan ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken kilit seviyeler civarında kaldı.
Dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerinin son toparlanma rallinin ardından soğumasıyla sarı metal Salı günü yeniden 2.000$ seviyesini aldı . Ancak Fed konuşmacılarından gelen son şahin sinyallerin piyasaları ürkütmesiyle birlikte, ABD faiz oranlarının gidişatına ilişkin artan belirsizlik, daha fazla kazanımı engelledi.
Yine de altın, yüksek faiz oranlarının etkisinin küresel ekonomi tarafından hissedilmesiyle bu yıl ekonomik yavaşlama korkuları arasında nispeten iyi durumda kaldı.
Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 2.002,76 $'a gerilerken, vadeli altın %0,2 düşüşle 22:01 ET (02:01 GMT) itibariyle ons başına 2.015,00 $'a geriledi. Her iki enstrüman da iki günlük büyük kayıpların ardından Salı günü yükseldi.
Şimdi odak noktası , Çarşamba günü açıklanacak olan Beige Book ekonomik raporundan başlayarak, doğrudan Federal Rezerv'den gelen bir dizi ipucuna çevrildi . Fed Başkanları Christopher Waller ve Lisa Cook da sırasıyla Perşembe ve Cuma günleri konuşacak.
Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD ekonomisindeki bazı dayanıklılık belirtileriyle birleştiğinde, ABD faiz oranlarının beklenenden daha fazla artabileceğine dair korkuların canlanmasına neden oldu.
Fed Fund vadeli fiyatları, piyasaların Mayıs'ta 25 baz puanlık bir artış için %85 olasılıkla fiyatlandığını ve ardından Haziran'da benzer bir hareket için %19 olasılıkla fiyatlandığını gösteriyor. Piyasalar başlangıçta Haziran ayı artırımına yönelik ihmalkar bir olasılığı fiyatlıyordu ve çoğunluk hâlâ Fed'in duraksamasını bekliyordu.
Getiri vermeyen varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, faiz oranlarının artması ihtimali altın ve diğer metaller için kötü bir işarettir. Ancak artan faiz oranlarının bu yıl ekonomik büyümeyi vuracağı korkuları arasında değerli metaller artan güvenli liman talebinden faydalandı.
Diğer değerli metaller Çarşamba günü hafifçe düştü. Platin vadeli işlemleri %0,2 düşerken, gümüş vadeli işlemleri %0,3 kaybetti.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü düştü ve Çin'in beklenenden güçlü gelen ekonomik büyüme verilerinden pek destek görmedi .
Bakır vadeli işlemleri %0,4 düşüşle pound başına 4,0755 dolara geriledi.
Çin ekonomisi 2023'ün ilk çeyreğinde beklenenden fazla toparlanırken, imalat sektöründe devam eden zayıflık işaretleri, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında emtia talebine ilişkin endişeleri artırdı.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page