top of page

Altın, piyasalar GSYİH ve enflasyon okumalarını beklerken son kazanımlarını koruyor

2023 resesyonu korkularının sarı metale yönelik bazı güvenli liman hareketlerini tetiklemesiyle altın fiyatları Perşembe günü yükseldi ve odak şimdi bu hafta açıklanacak ABD ekonomik büyümesi ve enflasyona ilişkin önemli okumalara çevrildi.
Altın fiyatları bu hafta , Japonya Merkez Bankası'nın beklenenden daha az güvercin duruşuyla kısmen çöken zayıf dolar karşısında yükseldi . Dolar ayrıca, ABD enflasyonunun zirve yaptığı ve bunun Federal Rezerv tarafından daha yavaş bir oran artışına davet edebileceği yönündeki artan bahislerle de değer kaybetti.
Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.818,58$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 20:08 ET (01:08 GMT) itibarıyla %0,1 artışla 1.827,45$'a yükseldi. Sarı metal hafta boyunca %1,5 artışla işlem görüyordu ve beş ayın en yüksek seviyesine yakındı.
Piyasalar şimdi üçüncü çeyrek için revize edilmiş ABD GSYİH verilerini bekliyor. Bir ön okuma, ekonominin Eylül çeyreğinde %2,9 ile beklenenden daha iyi büyüdüğünü gösterdi ve analistler, günün ilerleyen saatlerinde yapılacak ilk revizyonda rakamın aynı kalacağını tahmin ediyor.
Bu hafta odak noktası doğrudan Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi . Çekirdek endeksin Kasım ayında bir önceki aya göre daha da gevşemesi bekleniyor.
Ancak endeks, Fed'in yıllık hedef aralığının oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor ve bu da merkez bankasının enflasyonu azaltmak için politikayı daha da sıkılaştırması gerektiğini gösteriyor .
Japonya Merkez Bankası , Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın da şahin mesajlar göndermesiyle , gelişmiş piyasalarda faiz oranlarının artma ihtimalinin önümüzdeki aylarda altın fiyatlarını baskı altında tutması muhtemel .
Diğer değerli metaller Perşembe günü yükseldi, ancak görünümleri de bulutlu. Bu haftanın odak noktası, özellikle BOJ'un yaklaşık on yıllık uyumlu önlemlerin ardından politikayı biraz sıkılaştırmasının ardından, Japonya'dan gelen tüketici enflasyonu verileri .
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, ülke COVID-19 vakalarında büyük bir artışla boğuşurken bile, Çin'de ekonomik yeniden açılmaya dair daha fazla işaretle yükseldi.
Bakır vadeli işlemleri %0,7 artışla pound başına 3,8425 dolara yükseldi ve bu hafta %2'nin üzerinde bir kazanç elde etmesi bekleniyor.
Ancak kırmızı metal fiyatları, yükselen faiz oranları ve potansiyel bir durgunluk karşısında belirsizliğini koruyarak yıl boyunca hala düşük işlem görüyor .


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page