top of page

Altın rallisi, Fed spekülasyonları ve bakır kayıpları derinleşiyor

Altın fiyatları, Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yakın olup olmadığına dair spekülasyonlar arasında Cuma günü yedi haftanın en yüksek seviyesinden gerilerken, bakır büyük ithalatçı Çin'e ilişkin endişelerle daha da düştü.

Sarı metal, ABD perakende satışlarının Haziran ayında beklenenden az büyüdüğünü gösteren ve potansiyel olarak daha az yapışkan tüketici enflasyonuna işaret eden verilerin ardından Salı günü güçlü kazanımlar kaydetti.

Ancak 15 ayın dip seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanan dolardaki güç , altın fiyatlarındaki daha büyük kazanımları sınırlı tuttu. Doların, önümüzdeki hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde artan teklifler görmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'ndan gelen güvercin sinyaller ve Çin'de kötüleşen ekonomik büyüme karşısında artan güvenli liman talebi sarı metalin cazibesini artırdı.

Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1.975,88 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.979,35 $/ons oldu.

Fed zirve oranlarına ulaşmaya yakın, önümüzdeki hafta 25 baz puan zam bekleniyor

Beklenenden daha zayıf gelen perakende satış verileri, trader'ların Fed'in önümüzdeki hafta faiz artırım döngüsünü duraklatacağını duyurma olasılığının daha yüksek olduğunu fiyatladı.

Merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, ABD enflasyonunun ve ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretler arasında, gelecekteki artışlar için boşluk kalmadığı da görülüyor .

Fed'in faiz artırım döngüsündeki herhangi bir olası duraklama, geçtiğimiz yıl boyunca faiz oranlarındaki hızlı artıştan zarar gören altın gibi getiri sağlamayan varlıklar için iyiye işaret.

Ancak, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasıyla birlikte, altın kazanımlarının da bir şekilde sınırlı kalması bekleniyor.

Diğer değerli metaller, önceki seanstaki güçlü kazançların ardından Çarşamba günü geri çekildi. Platin %0,2 düşerken, gümüş %0,1 düştü.

Bakır kayıpları, Çin endişeleri arasında uzadı ve teşvik bekleniyor

Bakır fiyatları Çarşamba günü daha da düştü ve büyük ithalatçı Çin'e ilişkin artan endişeler arasında kayıplarını üst üste dördüncü seansa taşıdı.

Bakır vadeli işlemleri , son üç seansta yaklaşık %3 düştükten sonra %0,5 düşerek pound başına 3,8135 dolara geriledi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısının büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi açıklaması beklenirken, analistler ekonominin ne kadar hızlı toparlanabileceğini sorguladılar.

Hükümet yetkilileri bu hafta yurt içi harcamaları teşvik etme sözü verirken, yerel basında çıkan haberler de Çin Halk Bankası'nın üçüncü çeyrekte faiz oranlarını düşürmeye hazır olduğunu ileri sürdü.
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page