top of page

Altın, risk iştahının artması ve yatırımcıların daha fazla Fed sinyaline odaklanmasıyla gevşedi.

Altın fiyatları, yatırımcıların temkinli bir şekilde riskli varlıklara yönelmesi ve ABD merkez bankasının politika duruşuna ilişkin yeni ipuçlarını sabırsızlıkla beklemesiyle önceki seansta yaklaşık %2 yükseldikten sonra Salı günü geriledi.

Spot altın, seans başında bir haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldikten sonra, TSİ 13:44 itibarıyla %0,1 düşüşle ons başına 1.858,64'e geriledi.

ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,6 artışla ons başına 1.875,30 dolara yükseldi.

Spot altın, İsrail ile Filistinli İslamcı grup Hamas arasındaki askeri çatışmaların güvenli liman yatırımlarına olan talebi artırmasının ardından Pazartesi günü yüzde 1,6 yükselerek son beş ayın en büyük günlük artışını gerçekleştirdi.

TD Securities emtia stratejileri başkanı Bart Melek, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın altının kayıplarını sınırlasa da kâr elde etme ve yatırımcıların riske yönelik artan iştahının fiyatları baskıladığını söyledi. Altın, küresel istikrarsızlık zamanlarında yatırımcılar için genellikle güvenli bir limandır.

Orta Doğu'da artan gerilimler nedeniyle ihtiyatlılık hakim olsa da Wall Street'in ana endeksleri yüksek açıldı.

Piyasalar, Fed'in Çarşamba günü yayınlanacak Eylül ayı para politikası toplantısı tutanaklarına ve Perşembe günü yayınlanacak ABD Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verilerine odaklandı.

Melek, "TÜFE raporunun, özellikle de çekirdek rakamın beklenenden sıcak gelmesi halinde, bu Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak zorunda kalacağına işaret edeceği için altın açısından negatif olacaktır" diye konuştu.

Külçe faiz getirmediği için faiz oranları yükseldiğinde çekiciliğini kaybetme eğilimindedir.

Üst düzey Fed yetkilileri Pazartesi günü, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki artışın Fed'i kısa vadeli politika faizini daha da artırmaktan uzaklaştırabileceğini belirtti.


City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, bir notunda, bir sonraki potansiyel direnç seviyesinin (altın için) 1.885 dolar civarında görüldüğünü ve onu 1.900 dolar takip ettiğini yazdı.

Spot gümüş %0,6 düşüşle ons başına 21,75 dolara, platin %0,7 kayıpla 879,71 dolara ve paladyum %2,5 artışla 1.168,66 dolara yükseldi.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page