top of page

Altın sabit, bakır, daha küçük oran artışı beklentileriyle yükseldi

Altın fiyatları Çarşamba günü sakinleşirken, bakır da doların kazançlarını azaltan Federal Rezerv'in kısa vadede faiz oranlarını daha yavaş artıracağı beklentileri üzerine risk odaklı varlıkların yükselmesiyle güçlü kazançlarını sürdürdü.
Son haftalarda giderek artan sayıda Fed yetkilisi, merkez bankasının Aralık ayında faiz oranlarını nispeten daha düşük bir marjla - 50 baz puan (bps) - artırabileceğini söyledi. Bu, ABD enflasyonunun zirve yaptığına ve merkez bankasının sonunda faiz artırım hızını daha da azaltacağına dair artan miktarda iddiayı teşvik etti .
Böyle bir senaryo, bu yıl artan faiz oranlarıyla darp edilen metal piyasaları için olumlu. Ekonomik koşullardaki iyileşme, bakır gibi endüstriyel metallere olan talebi de olumlu yönde etkiler.
Spot altın ons başına 1.740.66$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 18:53 ET (23:53 GMT) itibariyle ons başına 1.741.25$'da sabit kaldı.
Artan faiz oranlarının bu yıl sarı metali elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha küçük faiz artırımları beklentisi, altın için yakın vadede bir miktar rahatlama sunuyor. Piyasalar , Fed'in Aralık ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırma ihtimalini %75 olarak fiyatlıyor.
Ancak Kansas City Fed Başkanı Esther George Salı günü enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği konusunda uyardı - bu senaryonun gelecek yıl metal piyasalarına baskı yapması bekleniyor.
Altın bu yıl kayıplarının büyük bir kısmını karşılamış olsa da, sarı metal hâlâ bu yılın başlarında gördüğü iki yılın en yüksek seviyesinin oldukça altında işlem görüyor. Metal ayrıca bir enflasyon koruması olarak da büyük ölçüde başarısız oldu ve güvenli liman statüsünü dolara bıraktı.
Dolar , Çarşamba günü iki haftanın zirvesinden düşerek son kazanımlarının bir kısmını azalttı.
Endüstriyel metaller arasında, bakır fiyatları Salı günü kazançlarını genişletti ve risk odaklı varlıklardaki daha geniş bir ralli ile 10 günün en düşük seviyesinden daha fazla toparlandı.
Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 3,6290 dolara yükseldi. Kırmızı metal fiyatları, Çin'de ekonomik aktiviteyi engelleyen ve ülkenin emtia talebini azaltan artan COVID-19 vakalarına ilişkin endişeler arasında geçen hafta keskin bir şekilde düştü.
Ancak kırmızı metal, başlıca üreticiler Şili ve Peru'daki kesintilerin ortasında, daralan arzdan da fayda sağlamaya hazırlanıyor. ABD'nin önde gelen Rus metal tedarikçilerine yönelik yaptırımlarının da üretimi kısması bekleniyor.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page