top of page

Altın Santim Yükseldi Ama Fed Gerginliği Büyüdükçe 1.700 Doların Altında Sabitlendi

Altın fiyatları Pazartesi günkü son kayıplardan biraz toparlandı ancak piyasalar Federal Rezerv'den daha fazla politika sıkılaştırma önlemi beklediği için kilit seviyelerin altında sabitlendi.
Spot altın %0,2 artışla ons başına 1,678,51'e yükselirken, altın vadeli işlemleri 20:03 ET (00:03 GMT) itibarıyla %0,2 artışla ons başına 1,687,30$'a yükseldi.
Külçe altın fiyatları, son derece sıcak ABD enflasyon verilerinin Fed'in bu haftaki toplantısında ve muhtemelen yılın geri kalanında büyük bir farkla faiz oranlarını büyük oranda sıkılaştıracağını göstermesinin ardından geçen hafta 2-½ yılın en düşük seviyelerine geriledi .
Veriler doları 20 yılın zirvesine yaklaştırdı ve ayrıca ABD Hazine getirilerini destekledi ve bu da sermayeyi altından uzaklaştırdı. Sarı metal fiyatları, Fed'in bu yıl faiz oranlarını artırmaya başlamasıyla 2022'nin en yüksek seviyesinden keskin bir düşüş yaşadı.
Altın şimdi, geçen hafta bu yıl ikinci kez kaybettiği önemli bir destek seviyesi olan 1.700 doların üzerine çıkmak için zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya. Sarı metaldeki hareketlerin bu hafta Fed kararı öncesinde sessiz kalması bekleniyor.
Fed'in iki günlük bir toplantının sonunda 75 baz puanlık faiz artırımı yapması bekleniyor . ABD gösterge faiz oranının, 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesi olan %4'ün üzerinde yılı kapatması bekleniyor.
Endüstriyel metaller arasında bakır vadeli işlemleri %0,4 artışla pound başına 3,5547$'a yükseldi ve geçen hafta görülen yüksek kayıpların ardından toparlandı.
Enflasyon ve faiz oranlarının artan baskısının ortasında, dünya genelinde endüstriyel faaliyetin azalmasına ilişkin endişeler, bu yıl kırmızı metal fiyatlarını ciddi şekilde düşürdü. Büyük ithalatçı Çin'deki yavaşlama da bakır fiyatları üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.
Ancak kırmızı metal fiyatları, dünyanın en büyük bakır madeni olan Escondida'daki bir grevin ardından arzın sıkılaştırılmasıyla desteklenebilir.


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page