top of page

Altın son kayıpların ardından yükseldi, ancak şahin Fed yorumları kazançları sınırlıyor

Altın fiyatları Salı günü yükseldi, ancak bazı Federal Rezerv üyelerinden gelen şahin sinyallerin doları desteklemesi ve platin fiyatlarının gelecek yıl potansiyel arz açığı beklentileriyle yükselmesiyle iki haftanın en düşük seviyelerine yakın kaldı.
Yatırımcılar daha yüksek faiz oranlarından kaynaklanan potansiyel bir küresel durgunluktan endişe ederken, daha fazla COVID bağlantılı kısıtlama korkusu da havayı bozarken, metal piyasaları Pazartesi günü diğer varlık sınıflarıyla birlikte düştü . Ancak bu, metalleri bazı pazarlıklı alımlara açtı.
Spot altın %0,3 artışla ons başına 1.740,98$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.742,25$/ons oldu. Her iki enstrüman da Pazartesi günü yaklaşık %0.8 düştü.
San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daly Pazartesi günü yaptığı açıklamada, para politikasını sıkılaştırmak ve enflasyonu soğutmak için yapılacak daha çok iş olduğunu ve son faiz artışlarının gerçek dünyadaki etkisinin muhtemelen kısa vadeli hedeften daha büyük olacağını söyledi. oranı ifade eder.
Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Aralık ayında 50 baz puanlık bir artış için piyasa beklentileriyle uyumlu olarak daha küçük bir oran artışını desteklediğini söyledi .
Ancak her iki Fed başkanı da gelecekteki zamların büyük ölçüde ABD ekonomik okumalarına, özellikle de enflasyon patikasına bağlı olacağını söyledi.
Getiri vermeyen varlıkları elde tutmanın fırsat maliyeti arttıkça, metal piyasaları bu yıl bir dizi keskin faiz artışından özellikle sert bir şekilde etkilendi.
Altın, piyasaların Aralık ayında daha küçük bir oran artışı için konumlanmasıyla son haftalarda yıllık kayıplarını keskin bir şekilde azalttı. Ancak enflasyonun hala Fed'in %2'lik hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında, piyasalar ayrıca merkez bankasının faiz oranlarını beklenenden çok daha uzun süre artırma olasılığını da değerlendiriyor.
Böyle bir senaryo, altın ve daha geniş metal piyasaları için aşağı yönlüdür. Bu hafta odak noktası, ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu için Perşembe günü yapılacak olan Fed'in Kasım ayı toplantısının tutanakları .
Platin vadeli işlemleri , Dünya Platin Yatırım Konseyi'nin Salı günü metalde bu yılki yüksek fazlanın ardından 2023'te bir açık beklediğini açıklamasının ardından yaklaşık %1 arttı.
Değerli metal, araç egzozları, endüstriyel amaçlar ve mücevherat dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılır.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, son seanslarda büyük kayıplar kaydettikten sonra Salı günü yükseldi.
Bakır vadeli işlemleri Pazartesi günü %1,7 düştükten sonra %0,8 artışla pound başına 3,6075 dolara yükseldi. Kırmızı metalin görünümü, talebi baskılaması beklenen Çin'deki yeni COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle ciddi şekilde kısıtlandı.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page