top of page

Altın su üzerinde ilerliyor, bakır fiyatları Çin PMI'ları öncesinde yatay seyrediyor.

Yatırımcılar bu hafta ABD ekonomisine ilişkin daha önemli işaretler beklerken altın fiyatları Pazartesi günü dar bir aralıkta kalırken, bakır fiyatları büyük ithalatçı Çin'den gelen önemli ekonomik veriler öncesinde sessiz kaldı.

Sarı metal, Federal Rezerv'in faiz oranlarını beklendiği gibi artırmasının ve bu yıl en az bir faiz artırımı daha planlayacağını söylemesinin ardından önceki haftayı yatay kapatmıştı.

Ancak Cuma günkü veriler, enflasyonun - özellikle Fed'in tercih ettiği göstergenin - Haziran ayında daha da düştüğünü gösterdi ve bu da merkez bankasının daha az şahin bir duruş sergilemesini gerektirebilir.

Piyasalar, altına fayda sağlaması beklenen Fed'in bu yılki faiz artırım döngüsünde nihai bir duraklama bekliyor. Bu aynı zamanda altın vadeli işlemleri ile spot fiyat arasındaki geniş farkla da gösterildi.

Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri Pazartesi günü %0,2 düşüşle ons başına 1.996,55$'a gerilerken, spot altın ET 20:26 ET (00:26 GMT) itibariyle hafif bir düşüşle ons başına 1.958,41$'a geriledi.

ABD tarım dışı istihdam bu hafta odakta

Bu hafta odak, büyük ölçüde Cuma günü açıklanacak olan ve güçlü işgücü piyasasına ilişkin daha fazla fikir vermesi beklenen ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklanacak .

Fed, faiz artırımlarıyla işgücü alanında bir miktar soğumayı hedeflerken, ABD istihdamı bu yıl büyük ölçüde güçlü kaldı - bu, merkez bankasından şahin bir duruşa yol açabilecek bir senaryo.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Pazar günü yaptığı açıklamada, gelecekteki faiz artırımlarının büyük ölçüde verilere bağlı olacağını ve işgücü piyasasının bu yıl biraz soğuyacağını söyledi. Enflasyon görünümünün de pozitif olduğunu söyledi.

Artan faiz oranlarının külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, Fed'in faiz artırım döngüsündeki herhangi bir potansiyel duraklama altın için olumlu bir işarettir. Ancak ABD ekonomisindeki gücün Fed'e faiz artırımlarını sürdürmesi için yeterli boşluk sağladığına dair endişeler arasında, geçen hafta ABD'deki güçlü ekonomik veriler altın üzerinde baskı oluşturmuştu.

Bakır, Çin PMI'ları öncesinde sessiz kaldı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'den gelen önemli ticari faaliyet verilerinin biraz ilerisinde hareket etti.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,9358 dolarda yatay seyretti.

Odak noktası, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında daha fazla ipucu için büyük ölçüde Pazartesi günü açıklanacak olan Çin satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileriydi. Okumaların, ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmanın ortasında faaliyetin Temmuz ayına kadar daha da kötüleştiğini göstermesi bekleniyor.

Ancak Çin hükümetinin Pazartesi günü daha fazla teşvik önlemi açıklaması bekleniyor - geçen haftaki güçlü kazanımların ardından bakır fiyatlarını daha da artırabilecek bir senaryo.12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page