top of page

Altın, TÜFE verileri öncesi ekonomik belirsizliğin artmasıyla yükseldi

Altın fiyatları Çarşamba günü, ABD borç limiti konusundaki belirsizlik ve yavaşlayan ekonomik büyüme ortamında güvenli liman talebiyle desteklenerek temel destek seviyelerinin üzerine çıktı ve odak günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli enflasyon verilerine odaklandı.
Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçi politika yapıcılar arasında Salı günü yapılan bir toplantı, federal borç limitinin yükseltilmesine yönelik somut bir ilerleme kaydedilmeden sona erdi, ancak Biden ABD'nin temerrüde düşmeyeceğini yineledi.
Ancak ABD harcama limitinin yükseltilmesiyle ilgili devam eden çıkmaz, özellikle 1 Haziran son teslim tarihi yaklaşırken, hissiyatı aşındırmaya devam etti. Daha önce hiç görülmemiş bir ABD temerrüdüne ilişkin endişeler, altına olan talebi büyük ölçüde canlı tuttu.
Spot altın %0,1 artışla ons başına 2.037,38$'a yükselirken, vadeli altın %0,1 artışla 20:06 ET (00:06 GMT) itibariyle ons başına 2.044,35$'a yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %1 artışla işlem görüyordu.
Altın, ABD'de bu yıl resesyona girileceğine ilişkin artan korkular arasında geçen hafta rekor seviyelere çıktıktan sonra ons başına 2.000$'da yeni bir destek seviyesi oluşturmuş görünüyor. Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklama olasılığı da, Fed'in son toplantısından gelen biraz güvercin sinyallerin ardından sarı metali destekledi.
Bu amaçla, şimdi odak, Fed'in faiz artırımları kararını etkilemesi muhtemel olan, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan temel tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine odaklandı . Enflasyonun Nisan ayında bir önceki aya göre bir miktar gerilemesi beklenirken, yine de Fed'in %2 olan yıllık hedefinin oldukça üzerinde olması bekleniyor.
ABD ekonomik büyümesinin yavaşlamasına ilişkin endişeler, ülke yüksek enflasyon ve faiz oranlarıyla boğuşurken, son haftalarda güvenli liman talebini de destekledi. Fed geçtiğimiz günlerde ABD'nin bu yıl ılımlı bir durgunlukla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı .
Diğer değerli metaller de artan güvenli liman talebinden destek alarak Çarşamba günü yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,3 artışla ons başına 1.118,50 dolara yükselirken, gümüş vadeli işlemleri %0,1 artışla 25,920 dolara yükseldi.
Endüstriyel metaller arasında, büyük ithalatçı Çin'deki talebin zayıfladığına dair işaretler arasında Salı günü düşen bakır fiyatları yatay seyretti.
Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %0.6 düştükten sonra pound başına 3.9050$'da istikrar kazandı.
Gayrimenkul ve imalat sektörlerinde devam eden zayıflık nedeniyle Çin'in ithalatı Nisan ayında beklentilerin altında kaldı ve ülkeye yapılan bakır sevkiyatları önceki yıla göre yaklaşık %13 düştü.
Eğilim, Çin'de COVID sonrası ekonomik toparlanmanın başlangıçta beklendiği kadar belirgin olmayabileceğini ve bunun da yakın vadede bakır talebini düşürmesi muhtemel olduğunu gösteriyor.23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page