top of page

Altın, TÜFE verileri ve daha fazla Fed ipucu beklentisiyle 2.000 $ civarında seyrediyor

Piyasalar enflasyon verilerinden ve Federal Rezerv'in Mart ayı toplantı tutanaklarından ABD ekonomisine ilişkin daha fazla ipucu beklerken, altın fiyatları Salı günü son zamanların en yüksek seviyelerinin hemen altında kaldı ve nispeten desteklenmeye devam etti.

Sarı metal, ABD tarım dışı istihdam verilerinin Mart ayında iş piyasasında direncin devam ettiğini göstermesinin ardından fiyatların bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesinden gerilemesine rağmen, yavaşlayan ekonomik büyüme ve para politikasına ilişkin belirsizlik korkuları arasında güvenin zayıf kalmasıyla güvenli liman talebiyle yükseldi. .

Piyasalar şimdi , Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için daha fazla itici gücü olup olmadığını ölçmek için Çarşamba günü açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine bakıyor - bu altın piyasaları için olumsuz bir senaryo. Çarşamba günkü okumanın nispeten yüksek kalması bekleniyor.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.993,94 $'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 20:14 ET (00:14 GMT) itibarıyla %0,3 artışla 2.008,95 $'a yükseldi.

Fed'in Mart ayı toplantı tutanakları da Çarşamba günü yayınlanacak ve bu tutanakların , potansiyel bir bankacılık krizi karşısındamerkez bankasının faiz oranlarını artırma planlarına ilişkin daha fazla fikir vermesi bekleniyor. Banka, toplantı sırasında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı vebazı analistler tonunu eskisinden daha az şahin olarak görse de, enflasyona karşı hareket etmeye devam etme sözü verdi.

Mart ayında birkaç ABD bankasının iflas etmesi, Fed'in faiz artırım hızını azaltacağına dair iddiaları alevlendirmiş olsa da, ABD'li düzenleyicilerin bankacılık sistemine güveni yeniden tesis etmek için harekete geçmesiyle birlikte, piyasalar şimdi Mayıs ayında en az bir faiz artırımı için pozisyon alıyor.

Ancak daha fazla bankacılık ihalesi korkusu, yatırımcılar güvenli limanlara akın ederken altının iyi teklif vermeye devam etmesine neden oldu. Piyasalar ayrıca, bu yılın sonlarında büyümeyi engelleyebilecek olan bankacılık çöküşü nedeniyle daha fazla ekonomik çatlağa karşı temkinli olmaya devam etti.

Platin vadeli işlemleri %0,2, gümüş vadeli işlemleri ise %0,6 artışla diğer değerli metaller Salı günü bazı teklifler gördü .

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları hafifçe yükseldi, ancak bu yıl yavaşlayan ekonomik büyüme korkuları ve Çin talebindeki toparlanmaya ilişkin endişeler nedeniyle baskı altında kaldı.

Bakır vadeli işlemleri %0.2 artışla pound başına 3.9950$'a yükseldi.
8 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page