top of page

Altın, TÜFE verileri ve Fed toplantısı öncesinde 2.000 doların altında sakin seyrediyor

Altın fiyatları Salı günü çok az hareket etti; sarı metal, piyasaların önemli ABD enflasyon verileri ve Fed'in faiz oranı kararı öncesinde daralmasıyla rekor yüksek seviyelerinden keskin bir düşüş yaşadı.

Altın bu hafta, piyasaların Fed'in Mart 2024'te faiz indirimine gideceğine dair ikinci tahminde bulunmasıyla imrenilen ons başına 2.000 dolar seviyesini kaybetti. Bu tahminler, altının bu ayın başında kısa süreliğine ons başına 2.100 doların üzerine rekor seviyelere çıkmasına neden olmuştu.

Ancak altın, ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretlerinin piyasaların Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha fazla alana sahip olacağına dair bahis oynamasıyla geçen hafta rekor seviyelerinden keskin bir düşüş yaşadı.

Bu düşünce doları destekledi ve bazı risk almayı da teşvik etti, bu da altın fiyatlarını baskıladı.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.986,24 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:12'de (05:12 GMT) %0,4 artışla ons başına 2.001,40 dolara yükseldi.

ABD enflasyonu ve Fed faiz kararı odakta

Piyasalar artık doğrudan Salı günü açıklanacak olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verilerine odaklandı . Okumanın enflasyonun Kasım ayında bir miktar gerilediğini göstermesi beklenirken, yine de Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde kalması bekleniyor.

Enflasyon verilerinin ardından Fed, Çarşamba günü bu yılın son faiz kararını açıklayacak . Fed'in faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ancak merkez bankasından 2024'te faiz oranlarının gidişatına ilişkin sinyaller yakından izlenecek.

Şu ana kadar Fed, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki söylemini büyük ölçüde sürdürdü. Ancak ABD ekonomisinde bir miktar soğumaya ilişkin son işaretler, bazılarının gelecek yıl faiz indiriminin erken yapılacağı yönündeki iddiaları teşvik etti .

Altın, yüksek oranların sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, büyük ölçüde ABD para politikasına ilişkin son aylardaki sinyallere göre işlem gördü.

Bu düşünce aynı zamanda altını yılın büyük bölümünde rekor seviyelerinden uzak tuttu.

Bakır, Çin'deki dezenflasyon şokunun ardından sakin seyrediyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'deki ekonomik yavaşlama endişelerinin bu hafta büyük kayıplara yol açmasının ardından Salı günü hafif yükseldi.

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri önceki seansta %1,4 kaybettikten sonra %0,3 artışla pound başına 3,7945 dolara yükseldi.

Hafta sonu açıklanan veriler, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in Kasım ayında enflasyondaki düşüşün daha da ilerlediğini gösterdi .

Bu okuma, ülkede devam eden bir ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı ve aynı zamanda Çin'deki yavaşlayan büyümenin bakır talebi açısından kötü bir işaret olduğu göz önüne alındığında, bakır piyasaları için olumsuz bir hava oluşturdu.

Cuma günü açıklanacak sanayi üretim verileriyle birlikte bu hafta odak noktası Çin'in ekonomik göstergelerine odaklandı .


17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page