top of page

Altın, tarım dışı istihdam şoku ve enflasyon verilerinin beklenmesinin ardından sessiz kaldı

Altın fiyatları Pazartesi günü sessiz kaldı ve ABD'de beklenenden daha sıcak istihdam verilerinin şahin bir Federal Rezerv'e ilişkin endişeleri artırmasıyla önceki seanstaki keskin kayıpların ardından sarsıldı ve dikkatler şimdi bu hafta açıklanacak önemli enflasyon verilerine çevrildi.
Altın fiyatları, beklenenden çok daha güçlü olan tarım dışı istihdam verilerinin artan faiz oranlarına rağmen ABD işgücü piyasasının güçlü olduğunu göstermesinin ardından Cuma günü rekor seviyelerden keskin bir şekilde geri çekildi.
Güçlü bir işgücü piyasasının, daha sert enflasyonu hesaba katması bekleniyor, bu da Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasına neden olabilir - bu, getiri sağlamayan varlıklar için kötü bir senaryo.
Bordro okumalarının ABD ekonomisinde bir miktar dirençliliğe işaret etmesi, borsalarda bir ralliye yol açması ve altını baskı altına almasıyla risk iştahı da arttı.
Ancak, bir dizi ABD bankasının iflas etmesi yüksek faiz oranlarından kaynaklanan artan ekonomik baskının altını çizerken, istikrarlı güvenli liman talebinden yararlanan altın fiyatları, ons başına 2.000 $ seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Piyasalar bu yıl olası bir ABD durgunluğuna hazırlanıyor .
Spot altın ons başına 2.018,38 $'da sabit kalırken, altın vadeli işlemleri 20:37 ET (00:37 GMT) itibariyle ons başına 2.025,90 $'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da haftanın başlarında rekor seviyelere çıktıktan sonra Cuma günü keskin bir düşüş yaşadı.
Bu hafta odak noktası, artan faiz oranlarının artan fiyat baskılarında bir çentik açıp kapatamadığını ölçmek için Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine odaklanıyor.
Verilerin, enflasyonun Nisan ayında daha da düşmesine rağmen, Fed'in %2'lik hedef aralığının oldukça üzerinde kaldığını göstermesi ve merkez bankasına yüksek faiz oranlarını daha uzun süre koruması için daha fazla ivme kazandırması bekleniyor.
Yine de, piyasalar büyük ölçüde Fed'in faiz artırım döngüsünü bitirmesi ve geçen hafta 25 baz puanlık bir artışla muhtemelen zirveye ulaşması olasılığını fiyatlıyor. Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların bankanın Haziran ayında faiz oranlarını sabit tutması ihtimalini %90 olarak fiyatladığını gösteriyor.
Diğer değerli metaller, önceki seanstaki büyük kayıpların ardından Pazartesi günü çok az hareket etti.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları yataydı, ancak işgücü verilerinin ABD ekonomisinde bir miktar dirençliliğe işaret etmesi nedeniyle önceki seansta bazı kazançlar gördü.
Bakır vadeli işlemleri hafifçe düşerek pound başına 3.8890$'a geriledi.
Bu hafta odak, şimdi dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'den gelen bir dizi ekonomik gösterge üzerinde. Piyasalar , ülkedeki ekonomik toparlanmanın gücünü ölçmek için Nisan ayı ticaret ve enflasyon verilerini bekliyor .2 görüntüleme0 yorum
bottom of page