top of page

Altın vadeli işlemleri 2.000 doların altına düştü, dolar yükselirken bakır battı.

Altın fiyatları Çarşamba günü, önceki seanstaki kayıpların vadeli işlemlerin önemli bir yükseliş seviyesini kaybetmesi ve dolardaki güçlenmenin geniş metal fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesinden sonra az hareket etti.

Bakır fiyatları da, güçlenen doların baskısı ve dünya genelinden gelen zayıf imalat verilerinin yağmuru altında bir önceki seansta kilit seviyelerini kaybetmesinin ardından Çarşamba günü istikrarını sürdürdü.

Ancak ABD imalat sektörü ve inşaat harcamalarındaki bazı toparlanma işaretleri, piyasaların ABD ekonomisindeki direncin Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için yeterli boşluk sağlayacağından korkmasıyla doları yükseltti.

Bu düşünce, daha yüksek oranlı bir ortamda kaybedecek olan altın ve diğer birçok metal fiyatları üzerinde ağırlık yarattı.

Spot altının onsu 1.949,88 dolarda sabitlenirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri 20:23 ET (00:23 GMT) itibariyle ons başına 1.986,35 dolarda sabit kaldı. Her iki enstrüman da Salı günü %0,6 ile %1 arasında kayarken, altın vadeli işlemleri de ons başına 2.000$ seviyesini kaybetti.

Dolar güçlü, Fitch not indiriminin çok az etkisi var

Dolardaki güçlenme, tüccarları altın gibi getiri sağlamayan varlıklardan uzak tutan Cuma günü ABD'deki önemli tarım dışı istihdam verileri öncesindeki endişeyle de desteklendi .

İşgücü piyasasındaki herhangi bir dayanıklılık belirtisi, Federal Rezerv'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla ivme kazandırıyor, bu da altın için kötü bir işaret. Analistler, maaş bordrolarının Temmuz ayında biraz gevşemesini ve nispeten yüksek seviyelerde kalmasını bekliyorlar.

Dolar, derecelendirme kuruluşu Fitch'in ABD'nin ülke notunu AAA'dan AA+'ya düşürmesinin ardından bazı kazanımlarını azalttı. Ancak Goldman Sachs'taki (NYSE: GS ) analistlerin kesintinin yeni mali bilgileri temsil etmediğini ve bunun finansal piyasalar üzerinde çok az doğrudan etkisinin olacağını belirtmesiyle, hareketin ardından altın çok az güvenli liman talebi gördü .

Sarı metal için görünüm, özellikle ABD oranlarının bu yıl daha uzun süre yüksek kalacağı düşünüldüğünde, belirsizliğini koruyor. Altının önümüzdeki yıl Fed'in olası bir faiz indiriminden faydalanması beklenirken, yakın vadede sınırlı bir destek görmesi bekleniyor.

Bakır, küresel üretimdeki yavaşlamayla birlikte 4 doların altına geriledi

Bakır fiyatları, bu hafta açıklanan bir dizi göstergenin çoğu büyük ekonomide imalatta yavaşlamaya işaret etmesiyle, önceki seanstaki keskin kayıpların ardından Çarşamba günü hafifçe düştü.

Çin'den gelen zayıf veriler, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki imalat faaliyetinin Temmuz ayında daha da daralması nedeniyle, bakır için özel bir sorun oldu . Ülke, ekonomiyi desteklemeye yardımcı olacak daha fazla politika belirlerken, piyasalar ikna olmamış gibi görünüyordu.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %2,6 düştükten sonra %0,1 düşerek pound başına 3,9038 dolara geriledi.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page