top of page

Altın ve bakır fiyatları, 2022’nin en iyi ayını yaşamış gibi görünüyor

Altın ve bakır fiyatları, Çarşamba günü Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşma öncesinde sakin seyretti ancak faiz artırımlarında önümüzdeki aylarda vites düşürüleceğine dair sinyallerin ardından bu yılın en iyi ayını geçirmiş olabilir.

Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde Washington'daki bir etkinlikte yapacağı konuşmada, ABD ekonomisi ve yılın kalanında para politikasının izleyeceği yol hakkında yeni ipuçları vermesi bekleniyor. Piyasalar ayrıca bu hafta ABD'den gelecek istihdam verilerini de bekliyor.

Fed'in Kasım ayı toplantısına ilişkin tutanaklar, önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artışlarını destekleyen üye sayısının gittikçe arttığını gösterirken konuşan yetkililer de inatçı enflasyon yüzünden faizlerin, 2024 yılına kadar yüksek kalmaya devam edeceği konusunda uyardı.

Aralık ayında daha küçük bir faiz artışı beklentisi, altın gibi getirisi olmayan varlıklara büyük bir rahatlama sağladı.

Spot altın fiyatları 1.748,99 dolar civarında sakin seyrederken altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.747,30 dolara geriledi. Her iki enstrüman da Salı günü yaklaşık %1 değer kazandı ve Kasım ayı için yaklaşık %7 artış göstererek Mayıs 2021'den bu yana geçirdiği en güçlü ayı yaşadı.

Ancak enflasyonun, Fed'in yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyretmesinden dolayı altın için görünüm hâlâ belirsiz. Yüksek enflasyon, merkez bankasının fiyatları düşürmek için para politikasını daha da sıkılaştırmasına yol açabilir – bu da altın için olumsuz bir senaryo.

Sarı metal; artan faiz oranlarının, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırmasıyla bu yıl ciddi oranda düştü.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Çarşamba günü ufak bir düşüş yaşasa da 2022'deki en iyi ayını bitirmeye hazır.

Bakır vadeli işlemleri fiyatları bir önceki seansta %0,7 yükseldikten sonra %0,1 düşerek 3,6405 dolara geriledi. Ancak bu gösterge de Kasım ayında yaklaşık %8 yükselerek 2021 başından bu yana olan en iyi ayını yaşadı.

Bakır fiyatları, Çin'de COVID-19 ile ilgili kısıtlamaların azaltılmasına ilişkin spekülasyonlarla büyük ölçüde destek gördü.

Çin'in salgını ele alış biçimi halkın tepkisini çekerken hükümetin kısıtlayıcı önlemleri askıya almak zorunda kalacağı spekülasyonları da artıyor.

Ancak ülke rekor düzeyde günlük vaka artışıyla boğuşurken şu ana kadar böyle bir işaret verilmedi. Geçtiğimiz iki ay birçok büyük şehirde tekrar katı hareket kısıtlamaları uygulandı ve bu da Çin ekonomisi üzerinde ağır bir yük oluşturdu.6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page