top of page

Altın ve bakır, makro gelişmelerin etkisiyle pozitif görünümü koruyor


Altın fiyatları, Fed’in faiz artırımı hızını yavaşlatacağı ve doların daha da gerileyeceği yönündeki iddiaların artmasıyla, Çarşamba günü sekiz ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti ancak bu hafta açıklanacak önemli enflasyon verileri öncesinde temkinlilik sürüyor.


Külçe altın fiyatları, yıla güçlü bir başlangıç yaparak geçen haftadan bu yana yaklaşık %3 değer kazandı ve ABD'de faiz artırımlarının yavaşlayacağı beklentisi, getirisi olmayan varlıkları rahatlattı. Sarı metal, bu yıl küresel bir resesyona ilişkin endişeler nedeniyle artan güvenli liman talebi sayesinde desteklendi.


Ancak yatırımcılar, Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalardan ABD ekonomisi hakkında yeni ipuçları ve Perşembe günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi verilerini beklerken altın fiyatlarının hareketleri, bu hafta biraz yavaşladı.


Spot altın 1.877,27 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri 1.881,35 dolar civarında seyretti. Sarı metal, ABD Hazine getirilerinde yaşanan yükselişten pek etkilenmemiş görünüyor.


Şu anda gözler, Aralık ayında enflasyonun bir önceki aya göre daha da azaldığını göstermesi beklenen ABD TÜFE verilerinde. Veriler aynı zamanda iş gücü piyasası faaliyetlerinin yavaşlamakta olduğunu gösteren Aralık ayı tarım dışı istihdam raporunun üstüne geliyor.


Enflasyondaki düşüş ve iş gücü piyasasındaki yavaşlama, Fed'in 2022'deki bir dizi majör faiz artırımının ardından bu yıl faiz artırımı temposunu yavaşlatacağı yönündeki beklentileri artırdı. Bu senaryo; artan faizlerin, getirisi olmayan varlıkların fırsat maliyetini yükseltmesi nedeniyle 2022 yılında darbe alan metal piyasaları için olumlu bir görünüm sunuyor.


Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, yılın başından bu yana güçlü bir yükselişin ardından Çarşamba günü yatay seyretti. Küresel ekonomide yavaşlama korkuları, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in yeniden açılmasına ilişkin iyimserlikle büyük ölçüde dengelendi.


4,0797 dolar civarında seyreden bakır vadeli işlemleri, altı ayın en yüksek seviyesinden işlem gördü.


Peru'da yaşanan siyasal şiddetin neden olduğu son arz kesintileri de kısa vadede piyasaları sıkılaştırarak bakır fiyatlarına fayda sağlayacak. Peru, kırmızı metalde dünyanın en büyük ikinci üreticisi konumunda.

11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page