top of page

Altın ve bakır, tarım dışı istihdam verileri yaklaşırken hafif bir gerileme görüyor.

Altın ve bakır fiyatları, her iki metal de bu hafta son dip seviyelerinden güçlü bir toparlanma gösterse de, ABD ekonomisine ilişkin daha fazla işaret için önemli tarım dışı istihdam verileri öncesinde piyasalar gerilerken Cuma günü Asya ticaretinde düşüş yaşadı.

Altın, Federal Rezerv'in Haziran toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağına dair bahislerin canlanması ve zayıf işgücü ve imalat verilerinin bu tür beklentileri desteklemesiyle büyük ölçüde yükseldi.

Bu, Perşembe günü bazı Fed yetkililerinin merkez bankasına faiz oranlarını Haziran ayında sabit tutmayı düşünmesi çağrısında bulunmasıyla doların yaklaşık üç ayın en sert düşüşünü kaydettiğini gördü. ABD borç tavanının yükseltilmesine yönelik ilerleme, dolara yönelik güvenli liman talebini de baskıladı.

Dolar için daha zayıf bir görünüm altına yönelik bazı akışları teşvik ederek fiyatların iki ayın en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı oldu. Ancak sarı metal, Mayıs ayı tarım dışı istihdam verileri öncesinde tedbirin devreye girmesiyle Cuma günü bir miktar konsolidasyon gördü .

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.976,36$'a gerilerken, Perşembe günü 2.000$ seviyesini kısa bir süre için aştıktan sonra altın vadeli işlemleri %0,1 düşerek ons ​​başına 1.993,60$'a geriledi. Her iki enstrüman da bu hafta %1,5 ile %2,5 arasında yükseldi.

Bordro verilerinin, istihdam piyasasının Mayıs ayı boyunca soğuduğunu göstermesi ve Fed'e faiz oranlarını sabit tutması için daha fazla ivme kazandırması bekleniyor. Ancak verilerin geçtiğimiz 13 ayın 12'sinde olumlu yönde şaşırttığı göz önüne alındığında, yatırımcılar gergin kalmaya devam etti.

Yine de, Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in 14 Haziran'da faiz oranlarını sabit tutması için yaklaşık %74'lük bir şansa konumlandığını gösteriyor. Yüksek faiz oranları, metaller gibi getiri sağlamayan varlıkların elde tutulmasının fırsat maliyetini artırarak çekiciliğini azaltıyor.

Altın için güvenli liman talebinin de küresel ekonomik koşulların kötüleşmesiyle bu yılın sonlarında artması bekleniyor.

Çin'den gelen beklenenden daha zayıf resmi imalat faaliyeti verilerinin ardından bakır son zamanlarda altı ayın en düşük seviyelerine gerilerken, bu düşünce endüstriyel metal fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturmuştu .

Ancak kırmızı metal, özel bir anketin ülkenin imalat sektöründe bu yıl bir toparlanmanın habercisi olabilecek bazı direnç işaretleri göstermesinin ardından Perşembe günü keskin bir şekilde yükseldi.

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %2 yükseldikten sonra Cuma günü %0.3 düşerek pound başına 3.7030$'a geriledi.

Ancak, küresel imalat faaliyetinin yüksek faiz oranları ve enflasyonun baskısı altında istikrarlı bir şekilde düştüğü göz önüne alındığında, kırmızı metal için görünüm bu yıl kasvetli olmaya devam ediyor .


21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page