top of page

Altın ve gümüş, istihdam verisi öncesi yükselişini hızlandırdı


FOMC toplantısının ardından 50 dolar üzerinde oynaklık gösteren ons altın, iki günlük kaybının ardından bugün yükseliş yaşıyor.


Fed’in faiz artışlarını yavaşlatacağını açıklaması ile 1.669 dolara çıkan kıymetli metal, Powell’ın nihai faizin tahminlerinden yüksek olabileceğini söylemesi ile 1.634 dolara geriledi. FOMC etkisinin dün de devam etmesi ile 1.616 dolara gerileyen altın yıl içi dip seviyeyi tekrar test etti.


Altında günlük yükseliş %1,5'e yaklaştı


İki günlük kaybının ardından bugün yükselişe geçen altın 1.650 dolar üzerini korumaya çalışıyor. ABD tahvil faizi vedolar endeksinin hızlı yükselişin ardından bugün bir miktar gerilemesinden destek alan altının %1,5 primli işlem görüyor.


Haftalık kapanışı istihdam verisi belirleyecek


Bugün 15.30’da açıklanacak ABD tarım dışı istihdamın güçlü gelmesi bekleniyor. Öncü göstergelerin desteklediği istihdamda 200 bin üzeri bir rakamın olması ve işsizlik oranında da yüksek bir değişimin yaşanmaması sektörün faiz ve yavaşlama süreci içinde halen güçlü olduğunu göstereceği için dolardaki güç içi düşüşü durdurabilir.


Olumlu istihdam rakamları altının 1.650 dolar üzerinde zorlanmasına neden olabilir. Ancak beklenti altındaki istihdamın kan kaybeden altında tepki alımlarını artırabilir. Piyasalar, altında bir miktar düzeltme hareketini güçlü görüyor.


Gümüşteki yükseliş dikkat çekiyor


Fed etkisiyle 19 dolar altını gören gümüşte yukarı yön isteği güçlü kalmaya devam ediyor. Düşüşün ardından hızlıca toparlayan fiyat bugün %2 üzeri kazançla 19,90 dolara yaklaştı.

Bugün değerli metallerden bakır ve çinko %5’ye yakın yükselirken alüminyum, paladyum ve platinde %2 üzeri kazanç görülüyor.

11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page