top of page

Altın, veri ağırlıklı hafta öncesinde yaklaşık 8 ayın zirvesinde seyrediyor

Altın fiyatları Pazartesi günü, yatırımcıların karlarına kilitlenmesi ve bu hafta dünyanın dört bir yanından yapılacak bir dizi büyük ekonomik okuma ve merkez bankası toplantısı öncesinde biraz temkinli davranmasıyla son zirvelerinde istikrar kazandı.

Sarı metal, ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair artan sayıdaki bahisler üzerine son haftalarda keskin bir şekilde yükseldi ve getiri sağlamayan varlıklar üzerindeki baskıyı biraz azalttı.

Aralık ayında enflasyonun daha da düştüğünü gösteren ve dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri üzerinde ağırlık oluşturan veriler bu düşünceyi daha da güçlendirdi .

Bu yıl büyük ekonomilerde resesyon korkusu, 2022'ye kadar keskin faiz artışlarının etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla birlikte altına güvenli liman talebinin canlandığını da gördü.

Bu hafta, ABD, Japonya, Çin, İngiltere ve Avro Bölgesi'nden gelen bir dizi okuma ile birlikte, artık büyük ekonomilerdeki yavaşlayan büyüme belirtilerine odaklanılıyor. Çin ve Japonya'daki faiz oranı kararları da gündemde, özellikle Aralık toplantısında beklenmedik bir şekilde şahin bir tavır takınan Japonya Merkez Bankası'na odaklanılıyor.

Spot altın %0.1 düşüşle ons başına 1.918.49$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri 19:33 ET (00:33 GMT) itibariyle ons başına 1.921.50$'da sabit kaldı. Her iki enstrüman da Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyelerine yakındı.

Yine de, metal piyasalarındaki işlem hacimlerinin ABD tatili nedeniyle Pazartesi günü durgun olması bekleniyor.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, geçen hafta yedi ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Pazartesi günü hafifçe geriledi. Kırmızı metal, ülkenin sıkı COVID-19 karşıtı kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından, bu yıl Çin talebinde bir toparlanma beklentisinin artmasıyla birlikte tekliflerde büyük bir artış gördü.

Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri %0,3 düşüşle pound başına 4,2060 dolara geriledi, ancak bu yıl şu ana kadar %10'un üzerinde işlem görüyor.

Dünyanın en büyük bakır tüketicisi olan Çin'deki olumlu talep eğilimlerine ek olarak, kırmızı metal fiyatlarının da önde gelen Latin Amerika üreticilerindeki olası arz kesintilerinden faydalanması bekleniyor.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page