top of page

Altın Yükseldi, Ama Yedi Aşırı Fed Endişesinde En Kötü Ay İçin Ayarlandı

Endişeli ABD GSYİH verilerinin bazı yatırımcıları güvenli liman varlığına yönlendirmesiyle altın Cuma sabahı Asya'da yükseldi . Bununla birlikte, sarı metal, ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta politika kararını verirken agresif bir şekilde faiz oranlarını artırması beklendiği için Eylül 2021'den bu yana en büyük aylık düşüşüne hazırlanıyor .

Altın vadeli işlemleri 01:16 ET (5:16 GMT) itibarıyla %0,87 artarak 1.907.70 $'a yükseldi, ancak bugüne kadar Nisan 2022'de yaklaşık %2 düştü.

DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, Reuters'e verdiği demeçte, 2022'nin ilk çeyreğinde %1.4 daralmış bir ABD GSYİH'sinin Fed üzerindeki ima ettiği kadar agresif bir şekilde sıkılaştırma baskısını kısmen hafifletebileceğini söyledi.

Spivak, "Bu, altına biraz can verdi ve doları biraz geri çekti. Yine de bu hareketlerin devam etmesini beklemiyorum."

Fed politika yapıcıları, 2022'de faiz artırımlarının hızını artırma planları etrafında birleşiyorlar. Ancak, ekonomik bir durgunluktan kaçınmak için hızın ne kadar hızlı olması gerektiği konusunda henüz bir fikir birliğine varamadılar.

Bununla birlikte, dolar ve ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin her ikisinin de Nisan ayından bugüne güçlenmesiyle altın, Eylül 2021'den bu yana en büyük aylık yüzde düşüşüne ayarlandı. Normalde altına ters hareket eden dolar Cuma günü düştü ancak önceki seansta rakip para birimleri karşısında ulaştığı 20 yılın en yüksek seviyesini sabitledi.

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson bir notta, "Aksi takdirde ABD doları olarak da bilinen yük treni bir noktada yavaşlamak zorunda kalacak. Ve bu, yavaşladığında altın için iyiye işaret olabilir" dedi.

Diğer değerli metallerde gümüş %0,1 ve paladyum %0,5 yükselirken, platin %0,5 düştü. Her üç metal de aylık düşüşler için ayarlandı.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page