top of page

Altın yükseldi, bakır Çin'in faiz oranlarını düşürmesinin ardından sessiz kaldı.

Altın fiyatları Pazartesi günü hafifçe yükseldi ve piyasalar ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken son dört haftadaki büyük kayıpların ardından istikrar kazandı.

Bu hafta odak noktası, büyük ölçüde , Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın ABD faiz oranlarının patikası hakkında daha fazla sinyal vermesinin beklendiği Perşembe ve Cuma günlerindeki Jackson Hole Sempozyumu .

Altın fiyatları, Çin'deki yavaşlayan büyümenin de hissiyat üzerinde baskı oluşturması nedeniyle bir miktar güvenli liman talebini görerek ons ​​başına 1.900$ seviyesinin altına düşmesinin ardından son dönemdeki kayıplarını bir miktar azalttı. Çin Halk Bankası, Pazartesi günü kredi faiz oranında (LPR) yaptığı değişikliklerle piyasa beklentilerini büyük ölçüde kaçırdı.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.892,68 $'a yükselirken, Aralık'ta vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 00:16 ET (04:16 GMT) itibarıyla %0,3 artışla 1.921,95 $'a yükseldi. Her iki enstrüman da hala beş ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyordu.

Jackson Hole, daha fazla Fed ipucu bekleniyor

Yatırımcıların bu hafta ilerleyen saatlerde yapılacak Jackson Hole Sempozyumu öncesinde sıkıntı çekmesiyle altının önümüzdeki günlerde fiyat aralığına bağlı olarak işlem görmesi bekleniyor.

Güçlü ABD enflasyonu ve işgücü piyasası okumaları, piyasaların daha yüksek faiz oranları olasılığını fiyatlandırmaya başlamasıyla son haftalarda altın fiyatlarını ciddi şekilde çökertmişti. Fed'in Temmuz ayı toplantı tutanaklarının çoğu politika yapıcının yapışkan enflasyonu dizginlemek için daha yüksek oranları desteklediğini göstermesinin ardından, Powell'ın şimdi bankanın oran planlarına daha fazla ışık tutması bekleniyor .

Dolar ve hazine getirileri, daha yüksek oran beklentileri üzerine yükseldi ve bu da altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklara zarar verdi. Yükselen faiz oranları geçen yıl altını tutmanın fırsat maliyetini artırdı ve çoğu tüccarın güvenli liman olarak doları tercih etmesine neden oldu.

Bakır, Çin faiz indiriminin hayal kırıklığı yaratmasıyla yatay seyrediyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin'in faiz indirimiyle piyasaları hayal kırıklığına uğratmasına rağmen Pazartesi günü çok az hareket etti.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 3,7207 dolarda yatay seyretti.

PBOC, bir yıllık LPR'yi 10 baz puan (bps) indirerek %3,45'e indirirken, 5 yıllık LPR'yi değiştirmeden %4,20'de bıraktı. Analistler, her oran için en az 15 baz puanlık bir indirim öngörüyorlardı.

Hareket, dünyanın en büyük bakır ithalatçısının politikasını gevşetmeye ve büyümeyi desteklemeye devam etmek için çok az parasal alana sahip olduğunun sinyalini verdi - bu eğilim, kırmızı metale olan iştahını potansiyel olarak kötüleştirebilir.

Çin'e yapılan bakır ithalatı, ülkedeki COVID sonrası ekonomik toparlanmanın yavaşlaması nedeniyle Temmuz ayında keskin bir şekilde düşmüştü. Bu, son üç hafta boyunca bakır fiyatları üzerinde ağır bir yük oluşturdu.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page