top of page

Altın Yükseldi, Dolar Düşerken Bir Haftanın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Altın Pazartesi sabahı Asya'da yükseldi ve bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Artan ABD Hazine getirileri kazançları sınırlasa bile, zayıflayan dolar , dolar fiyatlı sarı metali desteklemeye devam etti.
Altın vadeli işlemleri 01:13 ET (5:13 GMT GMT) itibarıyla %0,62 artışla 1,853,46$'a yükseldi ve fiyatlar seansın başında 1,853,55$'dan 12 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley Reuters'e verdiği demeçte, "Jüri, altının orta vadede fırtınayı atlatıp atlatmadığı veya yalnızca ABD dolarının sürekli geri çekilmesine yanıt olarak mı toplandığı konusunda hâlâ kararsız" dedi.
Normalde altına ters hareket eden dolar , yaklaşık iki aydır ilk haftalık kaybını takiben Pazartesi günü düştü. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri , üç seanslık bir kayıp serisinin ardından güçlendi.
Halley, "Yapısal olarak yükselişe geçmeden önce, doların güçlenmesi karşısında altının son kazanımlarını koruduğunu görmem gerekir, doların zayıflığı değil" dedi.
ABD Merkez Bankası da Çarşamba günü yapılacak son toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Louis Fed Başkanı James Bullard, geçen hafta ABD Fed'in enflasyonu daha hızlı kontrol etmek için 2022'de faiz oranlarını %3,5'e yükseltmesi gerektiği görüşünü yineledi.
Asya-Pasifik'te, Yeni Zelanda Merkez Bankası politika kararını Çarşamba günü, Kore Bankası'nın kararı bir gün sonra verecek.
Duyarlılığın bir yansıması olarak, SPDR Gold Trust, bir önceki gün 1.056.18 tondan Cuma günü %0.69 artışla 1.063.43 tona ulaştı.
Diğer değerli metallerde, gümüş %0.4, platin %0.3 güçlenerek 958.10 $ ve paladyum %0.7 yükseldi.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page