top of page

Altın Yükseldi, Yatırımcılar Enflasyon Verilerini Bekliyor

Altın Salı sabahı Asya'da zayıflayan dolarla yükseldi. Yatırımcılar şimdi enflasyon verilerini bekliyor.
Altın vadeli işlemleri 12:50 ET (4:51 GMT GMT) itibarıyla %0,24 artışla 1,863,89 $'a yükseldi.
Normalde altına ters hareket eden dolar Salı sabahı değer kaybetti. ABD Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadeleye yönelik sıkı politikası, dolar için beş haftalık kazanımları ateşledi.
Fed ilk yarım puanlık faiz artırımını artırırken, İngiltere Merkez Bankası da politika kararını Perşembe günü açıklayarak 2009'dan bu yana en yüksek faiz oranını yüzde 1'e yükseltti.
Agresif faiz artırımı beklentisi, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerini bir gecede 104,19'a, yani 20 yılın zirvesine tırmanmaya itti.
Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yatırımcılar Fed'den aynı büyüklükte ek artışlar beklerken, enflasyonun soğumasına dair bazı işaretler olduğu için 75 baz puanlık bir faiz artışı görmediğini söyledi.
Asya Pasifik'te, Pazartesi günü Çin'den alınan ticaret verileri, Nisan ayında ihracatın yıllık %3,9 artarak Haziran 2020'den bu yana en düşük hızda olduğunu gösterdi. COVID-19 için karantina önlemleri ticarete zarar verdi.
Şimdi yatırımcılar yatırımcıları bekliyor , Çarşamba günü ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi'ni (TÜFE) ve Perşembe günü yapılacak ABD Üretici Fiyat Endeksi'ni ve ilk işsizlik başvurularını bekliyor .
Diğer değerli metallerde gümüş %0.99, platin %0.58, paladyum %2.18 yükseldi.


1 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page