top of page

Altın Yükseliyor, Daha Fazla Faiz Artışı Beklentileri Büyüyor

Altın Salı sabahı Asya'da yükseldi ancak hareketler küçüktü. ABD ve Avrupa'da daha fazla faiz artırımı beklentisi arttı.
Altın vadeli işlemleri 23:15 ET (03:15 GMT) itibarıyla %0,05 artışla 1,844,75 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar Salı sabahı yükseldi.
Geçen haftaki istihdam raporları, ABD Merkez Bankası'nın sıkılaştırmaya devam edeceği beklentilerini artırdı. Yatırımcılar şimdi faiz artırımı patikasına ilişkin ipuçları için Cuma günkü ABD tüketici fiyat endeksini (TÜFE) bekliyor.
Avrupa Merkez Bankası bu Perşembe günü politika kararını açıklayacak ve enflasyonu düşürme yolunda küresel emsallere katılması bekleniyor.
Asya Pasifik'te, Avustralya Merkez Bankası günün ilerleyen saatlerinde politika kararını açıklayacak ve bunun 12 yıl içinde ilk kez arka arkaya faiz artırımları sağlaması bekleniyor.
Bir hükümet kaynağına dayandırdığı Reuters'e göre, Hindistan'ın altın ithalatı önemli bir festival ve düğün sezonu öncesinde yıllık bazda %677 arttı.
Yüksek enflasyon tüketicilerin güvenini sarsarken, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Pazartesi günü “güçlü” parasal teşvike sarsılmaz bağlılığını yineledi.
Dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust (P: GLD ), hisselerinin Pazartesi günü %0.3 düşüşle 1.063.06 tona gerilediğini söyledi.
Diğer değerli metallerde gümüş %0.42 düştü. Platin %0.93 düşerken paladyum %0.27 yükseldi.


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page