top of page

Altın Yükseliyor, Dolar ve ABD Getirileri de Yükselmeye Devam Ediyor

Asya'da altın Salı sabahı, dolar yavaş yavaş yükselme eğilimine devam ederken ve ABD Hazine tahvilleri yeniden tırmanmaya devam ederken yükseldi.
Altın vadeli işlemleri 12:36 ET (4:36 GMT GMT) itibarıyla %0,48 artışla 1,882,65 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar , Pazartesi günü 20 yılın en yüksek seviyesinden düştükten sonra Salı günü yükseldi.
SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, Reuters'e verdiği demeçte, "Artık altın piyasalarında çok ihtiyaç duyulan netliğe sahip olduğumuza göre, uzun vadeli yatırımcılar ABD sert ekonomik verilerine göre nihai güneye dönüş için pozisyon almaya başlayabilir."
Asya hisseleri çoğunlukla Salı günü yükseldi ve Avustralya Merkez Bankası günün erken saatlerinde son politika toplantısının tutanaklarını yayınladı. G-7 maliye bakanları ve merkez bankacıları bir gün sonra bir araya gelecek.
Yatırımcılar ayrıca günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer Fed politika yapıcılarından gelecek konuşmaları ve bir gün sonra Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker'ın konuşmalarını bekliyorlar.
Diğer değerli metallerde, gümüş %0.2, platin 945.76$'da sabit kaldı ve paladyum %1.2 düştü.
Innes, "Çin yeniden açılmanın ve muhtemelen daha fazla teşvik eklemenin eşiğindeyken, tüm zorlu emtialara fayda sağlıyor. Ve paladyum nihayetinde endüstriyel uygulamalarda, özellikle otomobil sektöründe kullanılıyor; bu segment, Çin'deki limanların yeniden açılmasından yararlanabilir," dedi.
Metals Focus danışmanları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, talebin artması ve arzın azalmasının da 2022'de paladyum ve rodyumun açığa çıkmasına ve platin fazlasının azalmasına yardımcı olacağını söyledi.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page