top of page

Altın yatay seyrediyor, bakır Çin'in faiz oranlarını düşürmesiyle geriliyor.

Piyasalar bu hafta ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken altın fiyatları Salı günü az hareket ederken, bakır fiyatları Çin'in 10 ay sonra ilk kez borç verme ölçütünü düşürmesinin ardından hafifçe düştü.

Pekin ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için mücadele ederken Çin, piyasalar tarafından büyük ölçüde beklenen bir hareket olan gösterge kredi faiz oranını (LPR) ülke çapında 10 baz puan düşürdü.

Ancak bu hareket, bu yılın başlarında anti-COVID önlemlerinin kaldırılmasına rağmen Çin ekonomisinde derinleşen çatlakları vurgulaması nedeniyle metal piyasalarına biraz olumsuz bir sinyal gönderdi.

Bakır, ekonomik zayıflığın ortasında Çin'in faiz indirimi yapmasıyla geriledi

Bakır fiyatları, LPR indiriminin büyük ölçüde piyasalar tarafından fiyatlanmasıyla son bir ayın zirvesinden geri çekildi.

Hareket, Çin'in kısa ve orta vadeli oranlarındaki indirimlerden önce geldi ve piyasalar tarafından geniş çapta bekleniyordu.

Bakır vadeli işlemleri 21:37 ET (01:37 GMT) itibariyle %0,2 düşüşle pound başına 3,8565 $'a geriledi.

Çin'in faiz indirimleri, bir dizi zayıf ekonomik verinin COVID-19 sonrası toparlanmanın hızının tükendiğini göstermesinin ardından hükümetin yavaşlayan ekonomik büyümeyi desteklemek için mücadele ettiği bir dönemde geldi. En son Goldman Sachs (NYSE: GS ) olmak üzere birçok büyük yatırım bankası da bu yıl Çin ekonomisi için görünümlerini düşürdü.

Ülke, ekonomisine ilişkin herhangi bir ipucunun büyük ölçüde emtia fiyatlarına dahil edilmesiyle dünyanın en büyük bakır ithalatçısı.

Fed, ekonomik belirsizlik altını elde tutma modelinde tutuyor

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü Kongre'de ifade vermesi bekleniyor ve bu, merkez bankasının geçen hafta faiz artırım döngüsünü duraklatmasının ardından ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu verme potansiyeline sahip .

Ancak Fed bu yıl daha yüksek bir faiz oranı işaretlediğinden altın baskı altına girdi ve bu, yapışkan enflasyona karşı hareket eden bankanın daha fazla zam yapabileceğinin habercisi olabilir .

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.948,72 dolara gerilerken, vadeli altın %0,1 düşüşle ons başına 1.960,15 dolara geriledi.

Artan faiz oranlarına ilişkin belirsizlik, bu yıl olası bir durgunluğa ilişkin karışık sinyallerle birleştiğinde, geçen ay altın ticaretini dar bir işlem aralığında tuttu.

Fiyatlar büyük ölçüde ons başına 1.925 $ ile 2.000 $ arasında hareket etti ve birkaç katalizör her iki yönde de bir kırılmaya izin verdi.

Artan faiz oranları beklentisi altında kazançları sınırlı tutarken, yatırımcılar bu yıl potansiyel bir durgunluk için konumlanırken sarı metal bir miktar güvenli liman talebiyle desteklenmeye devam etti.

Diğer değerli metaller , Salı günü platin ve gümüş vadeli işlemleriyle altın gibi benzer bir eğilim izledi .

Bu hafta ayrıca, para politikası hakkında daha fazla ipucu için Fed konuşmacılarının yanı sıra Haziran ayı ABD iş faaliyeti verileri de odak noktası olacak.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page