top of page

Altın Yeniden1.800 USD

Altın, yatırımcıların enflasyonun kalıcı olacağına dair beklentileriyle 1 ay sonra ilk defa günü ons başına 1.800 dolardan kapatırken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki artışa rağmen dolar/TL'deki düşüşle geriledi.

Altın fiyatları, enflasyonun kalıcı olacağına dair endişeler ve hisselerde yaşanan rallinin piyasanın genelindeki iyimserliği artırmasıyla 1.800 doların üzerinde işlem görüyor. Gram altın ise yüksek kalmaya devam eden altın fiyatlarına rağmen Dolar/TL ’deki gerilemeyle yeniden 560 TL’nin altına indi.

Fed’in büyüme tahminleri fiyatların geçici olacağını varsayarak pozisyonlamanın tehlikeli olabileceğine işaret ederken, eski Hazine Bakanı Lawrence Summer Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda politika yapıcıların enflasyon gerçeğini tamamen kabul etmediği sürece onunla mücadele etmekte başarılı olamayacaklarını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta cuma günü yaptığı konuşmada ekonomik toparlanmanın “çok dengesiz” olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini belirtti. Faizleri artırmak için erken olduğunu vurgulayan Powell, “Sabırlı ve çok dikkatliyiz” ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca yüksek kalmasını beklediğini, ancak ABD’nin enflasyonun kontrolünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu yolundaki eleştirileri kabul etmediğini söyledi.
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page