top of page

Altın Zar zor Hareket ediyor, Fed Artış-Enflasyon Çapraz Ateşinde Yine Yakalandı

Aktif emtia yatırımcısı için, altın piyasasında son iki haftayı aktif olmaktan başka bir şey olarak tanımlayabiliriz. O eski klişeyi ödünç almak, muhtemelen boyanın kurumasını izlemek kadar heyecan vericiydi.
Çarşamba günkü işlemlerde, New York Comex'te Ağustos ayı ön-ay altın vadeli işlemleri , Fed'in faiz artırımı-enflasyon çapraz ateşine yeniden yakalandıktan sonra, ons başına 3.70 $ veya %0.2 düşüşle 1.817.50 $ oldu. Neredeyse fiyatın 3,60 dolar düştüğü Salı gününün tekrarıydı.
Ancak altın böceğine göre, 17 Haziran'ın kapanışından bu yana 20 dolarlık bir bant içinde hareket eden yaya, sarı metalin Federal Rezerv tarafından amansız faiz artırımı görüşmelerine karşı koymadaki doğal gücünün kanıtıydı.
Altını açığa çıkarmak isteyen ayılar için, son iki haftanın eylemi, 1.850 doları geçme mücadelesini gösteriyor ve onları 1.700 dolar seviyelerine geri çekme hedeflerine söz veriyor.
Çevrimiçi ticaret platformu OANDA'nın piyasa analisti Ed Moya, "Altın hala geniş bir ticaret aralığında sıkışmış durumda, ancak doların zirvesi gerçekleşeceği için 1800 doların altına düşmesi daha az olası görünüyor" dedi.
Ancak, OANDA için Asya Pasifik araştırmalarını yöneten Moya'nın meslektaşı Jeffrey Halley, altın için farklı bir bakış açısına sahip.
Halley, "Altın unutulan varlık sınıfı olmaya devam ediyor" dedi. “Bir dizi düşük günlük zirve, altın fiyatları için aşağı yönlü risklerin arttığını gösteriyor, ancak yine de 1800 ila 1900,00 dolar aralığından çıkmak için momentumdan yoksun. ABD dolarında büyük bir yönlü hareket görene kadar iyi bir kitap getirin.”
Altının enflasyona nasıl tepki vereceği sorusu, Ağustos 2020'de 2,100 doların üzerine rekor seviyelere yükselmesinden, ardından kısa süreliğine de olsa bu yılın başlarında 2.000 dolar seviyesini yeniden yakalamadan önce bir noktada 1,600 dolar seviyelerine düşmesinden bu yana yatırımcılar için bir muamma oldu. Enflasyona karşı bir önlem olarak çokça lanse edilmesine rağmen, altının fiyat baskılarıyla ilişkisi son iki yılda neredeyse hiç sabit olmadı.
Öte yandan ABD enflasyonu, ülke ekonomisi sürekli tehdit altındayken son dokuz ayda istikrarlı bir şekilde yükseldi.
Çarşamba günü Ticaret Departmanından gelen son veriler , ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın geçen yılın dördüncü çeyreğindeki %6,9'luk büyümeye kıyasla ilk çeyrekte %1,6 daraldığını gösterdi. Departman, her çeyrek için üç GSYİH okuması yayınlar. İlk çeyrekle ilgili ilginç olan şey, son iki tahminin her birinin öncekinden yüzde puanı daha düşük olmasıydı.
GSYİH okuması, ABD'nin resesyona girdiğine dair piyasa beklentilerini güçlendirdi. İlk çeyrekteki %1,6'lık daralma ile Perşembe günü sona erecek olan ikinci çeyreğin sonunda pozitif büyümeye dönmezse ekonomi teknik olarak resesyona girecek.
Bu arada Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Portekiz'den canlı yayınlanan bir Avrupa Merkez Bankası etkinliğine Fed'in enflasyonu yenmek için zamana karşı çalıştığını söyledi. Powell, merkez bankasının bunu başarmak için faiz oranlarını yükseltmeye devam etmekten başka seçeneği olmadığını, ancak ekonomi için yumuşak bir iniş sağlayabileceğinin garantisi olmadığını söyledi.
“Faiz artırımlarıyla çok ileri gitme riski var mı?” dedi Powell. "Elbette bir risk var. Yapılacak en büyük hata -böyle söyleyelim- fiyat istikrarını yeniden sağlayamamak olur."
Pek çok ekonomist, Fed'in "oranları çok uzun süre çok düşük" bıraktığını ve şimdi onu yakalamanın, koronavirüs pandemisinden geçen yıldan bu yana sağlanan toparlanmayı çözebileceğini söylüyor. Fed, pandemi sırasında oranları iki yıl boyunca sıfır ile %0,25 arasında tuttu ve bu yıl Mart ayında artırdı. O zamandan beri kilit borç verme oranlarını %1,5 ile %1,75 arasına getirdi . Merkez bankası, yılda %8'in üzerinde 40 yılın en yüksek seviyelerinde seyreden enflasyon, yıllık %2'lik hedefine dönene kadar faiz artırımlarına devam edeceğini söyledi .
Böyle bir faiz artırımı ortamı altın için pek iyi olamaz.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page