top of page

Altına ABD enflasyonu desteği


Altın, son gelen ABD enflasyon verilerinin gerilemeye işaret etmesinin ardından piyasa aktörlerinin Fed'in faiz artış patikasını yavaşlatacağına dair beklentileriyle yükseldi. Altın, yeni gelen ABD ekonomik verilerinin enflasyonun soğuduğunu göstermesinin ardından yükseldi.


Spot piyasada haftanın ilk işlemlerinde 1.800 doların üzerini test etti. Gram altın da 1.080 TL'nin üstünü gördü.


Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi Kasım ayında gevşerken tüketici harcamaları durgunlaştı. Michigan Üniversitesi'nin Cuma günü yaptığı nihai tüketici anketine göre, ABD kısa vadeli enflasyon beklentileri yıl sonunda daha da düşerken katılımcılar fiyatların önümüzdeki yıl yüzde 4,4 artarak Haziran 2021'den bu yana en düşük ve ön verilerin altında olmasını bekliyor.


Altın, Fed'in parasal sıkılaştırması ve diğer büyük merkez bankalarının şahin tutumları arasında Mart'taki zirvesinden yaklaşık yüzde 12 düştü. Faizlerin yükselmesi faiz getirisi olmayan altın için genellikle negatif bir korelasyona sahip.


Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, "ABD ekonomik verilerinin bir kez daha olumlu gelmesi yatırımcıların dezenflasyon trendlerinin devam edeceği konusunda daha fazla özgüvenli olmalarına yardımcı oldu" dedi.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page