top of page

Altında dikkatler Fed kararında


Altın, yüksek bir faiz artışı beklenen Fed toplantısına yönelik fiyatlamaların etkisiyle yatay seyrediyor.


Altın, yatırımcıların büyük bir faiz artışı beklenen Fed toplantısı için geri sayıma başlamasıyla yatay seyretti.


Güne 1,719 seviyesinde başlayan spot altının onsu 1,728 doları test ettikten sonra yeniden 1,720 dolar seviyesine çekildi.


Yatırımcılar 26-27 Temmuz’da yapılacak toplantıdan 75 baz puanlık bir faiz artışı kararı çıkmasını beklerken karar sonrası görünümün nasıl olacağını öngörmenin zorlaşacağı değerlendiriliyor.


Bloomberg Economics daha dik ve yüksek faiz patikası beklerken, piyasa katılımcılarının enflasyonu dizginlemek için gereken sıkılaşmayı yeterince fiyatlamadığının altını çiziyor.

Altın, geçtiğimiz hafta 2021 Mart ayından beri en düşük seviyesine gerilemesi sonrası birbirini izleyen dördüncü ayı da düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Bu durum ekonomik yavaşlamaya dair endişeleri artırsa da altının güvenli varlık cazibesi Temmuz ortasında rekor seviyeleri gören güçlü dolar nedeniyle azaldı.


“ABD doları tepe noktalarından geriledi ve muhtemelen altına olan ilginin bir kısmının nedeni bu” diyen ABD Refinery Kurumsal Piyasalar Direktörü Nicholas Frappell, “Şimdilik altın rallileri yeterince ikna edici olmadı ve yatırımcılar daha fazla yönlendirme için önümüzdeki Fed toplantısını bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

14 görüntüleme0 yorum
bottom of page