top of page

Altında Fed Başkanlığı Fiyatlaması

Altın fiyatları, Fed başkanlığına Jerome Powell'ın yeniden aday gösterilmesinden sonra hızlı bir şekilde gerileyerek 1.800 dolar civarına düştü. Altın yatırımcıları, Powell’ın atanmasından sonra varlık alımlarının daha hızlı bir şekilde azaltılacağını fiyatladı.

Altın, Jerome Powell’ın ikinci dönem için de Fed Başkanı olarak atanmasından sonra son iki aydaki en büyük günlük kaybını yaşadı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki gerilemeye rağmen Dolar/TL ’deki yükselişle yatay bir seyir izledi.

Biden, Fed başkanlığına aday olarak Powell’ı, Başkan Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdi. Biden, "Bu hedeflere ulaşmak için sabır, beceri ve bağımsızlık gerekir. Bu yüzden bugün Jerome Powell'ı Fed başkanlığına ikinci dönem için aday gösteriyorum. Fed Başkan Yardımcısı olarak da Lael Brainard'ı aday gösteriyorum." dedi.


Brainard’ın konuşmaları, konu politika faizinin yükseltilmesinin aciliyetine geldiğinde, kendisinin FOMC’nin en güvercin üyelerinden biri olduğunu işaret ediyor.

Powell’ın atanmasından sonra yatırımcılar varlık alımlarının daha hızlı bir şekilde azaltılacağını ve Haziran ayında muhtemel bir faiz artırımı geleceğini fiyatlamaya başladılar. Varlık alımı azaltımının hızlanması faizleri artırarak altını destekleyen yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamının kaybolmasına neden olabilir.


ONS ALTIN FİYATIGeçen hafta 1.875 dolara kadar tırmandıktan sonra haftanın ikinci yarısını 1.860-1.865 dolar arasında geçiren ons altın, cuma günü hafif düşüş kaydederek haftayı 1.850 doların altında kapatmıştı. Ons altın, yeni haftaya da 1.850 doların altında görece yatay bir seyirle başladıktan sonra hızlı bir gerilemeyle 1.807 dolar civarında işlem görüyor.

7 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page