top of page

Altında küresel resesyon baskısı

Altın, Fed'in agresif sıkılaştırma politikasına devam edeceğine dair değerlendirmeler ve yatırımcıların resesyon endişeleriyle dolara yönelmesiyle üç haftanın en düşük seviyesini korudu.


Altın, Fed’in para politikasında agresif sıkılaştırmaya devam edeceği ve yatırımcıların güvenli varlık olarak yeniden ABD dolarına sığınmasına neden olabilecek bir resesyonu tetikleyebileceği spekülasyonları ile üç haftanın en düşük seviyesini korudu.


Spot piyasada altının onsu 1.623 doların altını test etti.


Doların yıl içinde yeniden güç kazanması değerli metalin Mart ayında gördüğü yıllık zirveden yüzde 20 değer kaybetmesini sağlamıştı.


Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Çarşamba günü yaptığı açıklamada, politika faizinin yüzde 4,5 ile 4,75 arasına yükseltilmesine rağmen çekirdek enflasyonun hızlanması durumunda Fed'in sıkılaşmaya devam edebileceğine işaret etti. Bu açıklamayla dolar ve tahvil getirilerinin yükseldi.


“Bankacıların enflasyonu düşürmek için daha yüksek faizlere ihtiyaç duyulduğuna dair retoriği sürerken Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar değerli metalleri sarsmaya devam ediyor” diyen Phillip Nova Kıdemli Emtia Müdürü Avtar Sandu geçtiği bir notta, “Daha yüksek tahvil getiriler altın fiyatları için iyi olmaz” dedi.

14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page