top of page

Altında ‘kırmızı çizgiler’ belirlendi

Fiyatların geleceği açısından kritik bir viraja giren ons altına inmemesi ve yükseliş eğilimini koruması için kendini ilk olarak 1.815 ve ardından 1.830 doların üzerine atması gerekiyor.

Fed'in varlık alımlarının azaltılmasına hız vereceği ve faiz artırımını öne çekeceği beklentisiyle bu hafta sert gerileyen altın, yeniden ivme kazanmak için güçlü bir savunma yapıyor. Fiyatların geleceği açısından kritik bir viraja giren ons altının yükseliş eğilimini koruması için kendini ilk olarak 1.815 ve ardından 1.830 doların üzerine atması gerekiyor.

Altın fiyatları ABD enflasyon verisinin son 30 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından hızla değer kazanarak 1.760 dolardan 1.877 dolara yükselmişti. Ancak ABD Başkanı Joe Biden’ın, Jerome Powell'ı yeniden Fed başkanlığına aday olarak göstermesinin ardından ons altın kazançlarının çoğunu geri vererek psikolojik 1.800 doların altında geriledi. Fed Başkanlığına şahin tonda bir ismin yeniden gündeme gelmesi ve varlık alım programının öngörülenden daha hızlı artırılacağına dair beklentilerle birlikte değerli metallerdeki satış baskısı izlendi. Doların endeksi 96.90 seviyesi üzerini hedef alırken, ABD 10 yıllıkları ise yüzde 1.70’e yaklaştı.

Fed’in açıklamalarını odağına alan altın piyasasında yükseliş denemeleri 1.790 doların üzerinde yoğunlaşıyor. Yukarı yönlü hareketin sürmesi için 1.800 doların aşılması önem taşıyor. Zira ons altında yeniden yükseliş eğiliminin ön plana çıkabilmesi için bu seviye üzerinde istikrarlı bir tutunma yaşanması gerekiyor. Fiyatların yeniden 1.800 doların üzerine yerleşebilmesi durumunda kısa vadede 1.815 dolar ön plana çıkacak. Uzmanlar teknik

perspektiften bakıldığında aşağı yönde ons başına 1.750 dolar bölgesinin çok iyi savunulması gerektiğini, yukarı yönde ise 1.830/1.850 bölgesinin üzerine çıkılırsa yukarı yönlü momentumun korunacağını söylüyor.

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page