top of page

Altında kritik gün geldi
Altın yatırımcılarının Fed'in varlık alımı azaltımı takviminin gidişatını anlamak için yakından takip ettiği ABD tarım dışı istihdam verisi bugün saat 15:30'ta açıklanacak. Altın fiyatları veri öncesinde dalgalı bir seyir izliyor

Altın, yatırımcıların yakından takip ettiği ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde dalgalı bir seyir izliyor. Gram altın ise dolar/TL’deki düşüşün sürmesiyle 483 TL civarında bulunuyor.


ABD tarım dışı istihdam verisi bugün saat 15:30’da açıklanacak.Ekonomistlerin medyan beklentisi önceki iki aya göre daha makul bir istihdam artışı yaşanacağına dair beklentilerle 725 bin oldu. Tarım dışı istihdam Temmuz ayında beklentileri aşarak 943 bin artış göstermişti.


Fed’in varlık alımı azaltımı takvimi için odaklandığı verilerin başında istihdam geliyor. Fed Başkanı Jerome Powell da geçen hafta yaptığı konuşmada istihdam piyasasının kayda değer bir gelişme göstermesiyle varlık alımı azaltımının bu yıl başlayabileceğine işaret etmişti.


İstihdam verisinin beklenenden güçlü gelmesi doları destekleyerek altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratabilir.


Öte yandan, yatırımcılar altına dayalı Borsa yatırım fonlarındaki pozisyonlarını azaltarak varlık alımlarının azaltılmasına hazırlık yapıyor. En büyük altın fonlarından biri olan SPDR Gold Shares’in bulundurduğu altın miktarı tarım dışı istihdam verisi öncesinde 1.000 tonun altına gerileyerek Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaştı.31 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page