top of page

Altında 'merkez alımı' umudu


Dünya Altın Konseyi verileri merkez bankalarının artan enflasyon ile birlikte altın alımlarına yeniden başlayabileceğine işaret ederken altın yeni haftaya yatay bir seyirle başladı

Altın, geçen hafta açıklanan istihdam verileriyle birlikte toparladıktan sonra yeni haftaya yatay bir seyirle başladı. Gram altın ise 500 TL civarında dalgalı bir seyir izliyor.


ADP Araştırma Enstitüsü’nün geçen hafta çarşamba günü açıkladığı verilere göre, Haziran ayındaki istihdam artışı beklentileri aşarak 692 bin olurken, cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam beklentileri aşarak 850 bin artış kaydetti.


Dünya Altın Konseyi’nin açıkladığı verilere göre, merkez bankaları artan enflasyon rakamlarıyla birlikte altın alımlarını yeniden artırmaya başlayabilir. Sırbistan, Tayland ve Gana’nın yeni altın alımı duyuruları yaptığını belirten konsey, küresel ticaretteki toparlanmanın da bu alımları desteklediğini söyledi.


Tayland Mayıs ayında 46,7 ton altın alırken Türkiye altın rezervlerini 8,6 ton artırdı. Brezilya aynı dönemde 11,9 ton altın alımı yaparken Kazakistan 5,3 ton altın alımı gerçekleştirdi.


27 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page