top of page

Altında 'Powell etkisi' sürüyor

Altın fiyatları, Fed Başkanı Powell'ın enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğine dair yorumları sonrasında 1.810 dolara kadar tırmandıktan sonra hafif gerilemesine rağmen yüksek seyrini koruyor. Gram altın ise 560 TL'nin üzerine tırmandı.

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğine dair yorumlarıyla yüksek seviyelerdeki seyrini korudu. Gram altın, Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 560 TL’nin üzerine tırmandı.

Powell, panelde yaptığı konuşmada, ekonomik toparlanmanın “çok dengesiz” olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini belirtti. Faizleri artırmak için erken olduğunu vurgulayan Powell, “Sabırlı ve çok dikkatliyiz” ifadelerini kullandı.


Varlık alımlarını azaltma yolunda olduklarını belirten Powell, "Enflasyonun ısrarla daha yüksek seviyelere çıkması konusunda ciddi bir risk görseydik, fiyat istikrarını korumak için araçlarımızı kesinlikle kullanırdık” diye ekledi.


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca yüksek kalmasını beklediğini, ancak ABD’nin enflasyonun kontrolünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu yolundaki eleştirileri kabul etmediğini söyledi.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page