top of page

Altında rüzgar tersine döndüAltın, Haziran ayını 2016'dan bu yana en kötü performansla kapattıktan sonra üst üste üçüncü haftayı kazançla kapatarak 1.800 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor

Altın, delta varyantının yayılması ve güvercin para politikasının devam edeceğine dair beklentilerle art arda üçüncü haftayı da kazançla kapatmaya doğru ilerliyor.


Altın, Fed tutanaklarında politika yapıcıların varlık alım programını azaltmak için ekonomik toparlanmaya işaret eden daha somut verilere ihtiyacı olduğunu belirtmesi sonrasında perşembe günü dalgalı bir seyir izledi.


Bazı Fed üyelerinin ekonominin hedeflerden hala oldukça uzak olduğunu vurguladığının belirtildiği tutanaklarda enflasyonist baskılar konusunda çok az endişe duyulduğunun altı çizildi. Fed'in enflasyona yönelik risklerin gerçekleşmesi durumunda harekete geçmeye hazır olması gerektiği belirtildi.Altın için iyimser ve kötümser senaryo


Dünya Altın Konseyi, yayımladığı yarıyıl araştırma raporunda 2021 yılı için farklı senaryolarla altın fiyatlarının seyrini analiz etti.


Oxford Economics’in senaryolarına göre altının 2021 yılında ne kadar getiri sağlayabileceğini hesaplayan kurum, altın için en kötü senaryoda tüketicilerin tasarruflarını bozarak harcamaya odaklanmasıyla yaşanacak bir toparlanmada altının 2021 yılını yüzde 1 kazançla kapatmasını bekliyor.


Koronavirüsün yeni varyantlarının çıkmasıyla beraber salgının uzadığı en iyi altın senaryosunda değerli metalin fiyatının 2021’de yüzde 11’den fazla yükselmesini bekleyen konsey, toparlanmanın giderek hızlandığı ortalama senaryoda ise altının yüzde 6 civarında getiri sağlayacağını düşünüyor.


Altının performansının yüksek derece faiz oranlarına ve aşılama kampanyalarına bağlı olduğunu belirten konsey, bunun altının tarihsel ilişkisiyle uyumlu olduğunu fakat merkez bankalarının parasal sıkılaşma konusunda çok temkinli ve yavaş olmasını beklediklerini söyledi.


Ultra düşük faizlerin olduğu ekonomik ortamın yapısal değişiklikler de yarattığını belirten konsey, yatırımcıların daha fazla getiri için daha fazla riskli varlığı portföylerine eklediklerini ve parasal sıkılaşma durumunda risk yönetimi stratejilerini gözden geçirmek zorunda kalabileceklerini belirtti.

17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page