top of page

Altında resesyon desteği

Altın, artan resesyon endişeleriyle tahvil getirileri ve doların zayıflaması nedeniyle güvenli liman olarak cazibesini artırarak yükseldi.


Altın, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan korkuların değerli metalin güvenli varlık olarak cazibesini artırmasıyla Hazine ve ABD dolarındaki zayıflık üzerine Asya piyasalarında yükseldi.


Artış, spot altının geçtiğimiz hafta Fed'in daha agresif faiz artışı beklentileriyle yüzde 3 düşerek Eylül sonundan bu yana en düşük seviyeye yakın işlem görmesinin ardından geldi. Değerli metal, bu yıl Mart ayında gördüğü zirvesinden beri yüzde 20 düşüş yaşadı.


Altın, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’İ görevden alması ve vergi indirim programının bazı kısımlarını tersine çevirmeye hazırlanmasının ardından Cuma günü yüzde 1,6’ya varan düşüş yaşamıştı.


ABD’de perakende satışlar, 40 yılın en kötü enflasyon ortamında geçtiğimiz ay duraklarken, son veriler enflasyon beklentilerinin yedi aydan beri ilk kez arttığını gösterdi.


Çin Devlet Başkanı Şi Jinping yapacağı kritik bir konuşmada Sıfır-Kovid politikasından uzaklaşacağına ve büyük sorunlar yaşayan gayrimenkul sektörüne daha fazla destek vereceğine dair işaretler olacağıyla ilgili umutları söndürdü. Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandıracağı endişeleri sürüyor.


Altın, Pazartesi yaşanan düşüşe rağmen doların hala rekor seviyelere yakın işlem görmesi nedeniyle baskı görmeye devam ediyor.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page