top of page

Altında son durum: Bugün izlenecek önemli olaylar ve destek/direnç seviyeleri


Piyasalarda tüm gözler ABD Merkez Bankasının faiz kararındaydı. Beklentilere paralel 75 baz puan faiz artışı gerçekleşti ve sıkılaşma sürecinin sona yaklaştığı sinyali verildi.


Faiz kararının açıklandığı sırada altın, yüzde 1,30 değer kazancı yaşayarak 1669 seviyesini test etti, Fed Başkanı Powell’ın konuşmaya başlamasıyla değer kaybı yaşandı. Powell'ın faiz kararı sonrası yaptığı açıklamalarda en dikkat çekici ifadeleri, "Enflasyonu yüzde 2’ye döndürecek yeterli kısıtlayıcı bir politika durumuna ulaşmak için devam eden faiz oranındaki artışların gerekli olacağına inanıyoruz." ve "Faiz artışlarının hızını belirlerken kümülatif sıkılaştırma, politika gecikmesi ve ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacağız." oldu. Ayrıca uygulanan sıkı politikanın ekonomik büyümeyi trendin altında takip edeceğini vurguladı. Ek olarak enflasyonda kayda değer bir düşüşün görülmeye başlamasıyla faiz artışlarının hızının kesileceğini vurgulayan Powell, aralık ayı için daha küçük bir faiz artışı konusunda tartışacaklarını belirtti.


Fed Başkanı Powell'ın şahin bir konuşma gerçekleştirmesiyle, ons altın ve ABD endeksleri günü en düşük seviyeden tamamlamış oldu. Yeni güne 1636 seviyesinden başlayan ons altında piyasalar, ABD’den TSİ 15.30’da İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, TSİ 16.45’te Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), TSİ 17.00’de Fabrika Siparişleri ve ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.


Ons altın/dolar grafiğinde 1655 – 1675 - 1695 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1620 – 1595 - 1575 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page