top of page

Altında tahvil faizi düşüşü


.

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolardaki kuvvetlenmeyle beraber salı günkü yükselişinden sonra yeniden geriledi. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarının birbirini dengelemesiyle 500 TL civarında bulunuyor.


ABD hizmet sektörünün ana göstergelerinden olan ISM Hizmet Endeksi’nin beklentilerin üzerinde bir yükseliş kaydetmesi de altındaki düşüşte etkiili oldu. Endeks Eylül’de 61,9 olarak açıklanırken ekonomistlerin beklentisi endeksin 59,9 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Endeksin beklentilerin üzerinde gelmesi ekonominin büyümeye devam edip etmeyeceğine yönelik endişeleri giderirken Fed’in varlık alımı azaltımı takvimine sadık kalacağına dair beklentileri de artırdı. Varlık alımlarının başlamasıyla faizsiz bir varlık olan altın üzerindeki baskı artabilir.


Altının son dönemdeki yükselişi büyük oranda enflasyon artarken büyümenin yavaşlayacağına dair endişelerin ağır basmasıyla gerçekleşmişti. ABD’de devam eden borç tavanı tartışması da piyasalardaki belirsizliği artırarak altının yükselişine zemin sağlamıştı.


10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,46 seviyesinden yüzde 1,56’ya çıkararak Fed'in varlık alımı tartışmalarına başladığı 16 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye tırmandı.

Ons altın fiyatı

Fed’in varlık alımı azaltımına dair mesajlarıyla geçen hafta perşembe gününü 5 ayın en düşüğünde kapatan ons altın, yeni haftaya istihdam piyasası görünümünden destek bularak girmişti. Çarşamba günü tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolardaki güçlenmeyle birlikte düşüş kaydeden ons altın, 1.752 dolar seviyesinde bulunuyor.

3 görüntüleme0 yorum
bottom of page