top of page

Altında yeni koranavirüs varyantı tehdidi.

Altın fiyatları, piyasalardaki risk iştahının artmasıyla beraber düşerken Piyasa Analisti Edward Moya yeni koronavirüs varyantının daha fazla tedarik problemine yol açmasıyla Fed'in faizleri daha hızlı artırabileceğini ve bunun altını aşağı yönlü baskılayacağını belirtti.

Altın fiyatları, yeni koronavirüs varyantı omicronun yarattığı endişelerin yeniden piyasalarda odak haline gelmesiyle salı günü yükseldi. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yükselişi takip etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komisyonu’nda yapacağı konuşmanın bir gün önce yayımlanan metninde omicron varyantının istihdam ve ekonomik faaliyet için aşağı yönlü riskler oluşturduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden ise Amerikan vatandaşlarına panik yapmamaları çağrısında bulunurken ilaç firmalarının yeni varyant aşısı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, piyasaların geçen hafta altının yükselmesine neden olan riskten kaçış havasını üzerinden attığını belirterek, “Eğer yeni koronavirüs varyantı daha fazla tedarik problemine yol açarsa, Fed enflasyonun kalıcı olacağına dair endişelerle varlık alımı azaltımı hızını artırabilir ve beklenenden daha erken bir faiz artırımı kararı alır. Bu da altın fiyatlarını olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page