top of page

Altından tarihi rekor: Hem ons hem gram altın zirvede.

ABD Merkez Bankası (Fed), dün merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka beklentiler dahilinde politika faizini 25 baz puan artırırken, faizleri 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5 - 5,25 aralığına yükseltti. Karar metninde "Yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için bazı ek politika sıkılaşmasının uygun olabileceğinin öngörüldüğüne" ilişkin ifadesinin çıkarılması dikkat çekti. Fed Başkanı Jerome Powell ise gerçekleştirdiği basın toplantısında faiz artırımlarının durdurulup durdurulmayacağının Haziran toplantısında ele alınacağını söylerken, açıklanacak makroekonomik verilerdeki sinyallerin öneminin artığını bildirdi.

Ons ve gram altın tarihi zirvesini gördü

Fed'in karar metninde yer alan ifadeler ve Başkan Powell'ın açıklamaları sonrası dolar güç kaybederken ABD tahvil faizleri geriledi. Ters korelasyon etkisiyle altın fiyatları yükselişe geçti.

Altının ons fiyatı, 2.078 dolara kadar yükselerek tarihi rekorunu yeniledi. Ons altın bu haberin yazıldığı sırada yüzde 0,12 oranında düşüşle 2.036 dolardan işlem görüyor.

Altının gram fiyatı da ons altında yaşanan yükselişin etkisiyle yeni zirvesini 1302 liraya taşıdı. Gram altı şu dakikalarda yüzde 0,05 oranında yükselişle 1276 lirada alıcı buluyor.

Altın Fed sonrası zirvede

Güçlü direnç seviyesi olarak çalışan 2000 seviyesinin üzerinde kalıcı olmasıyla değerli metal yükseliş ivmesini koruyor. Risk iştahının hacimle birlikte yukarı yönlü hareketlenmeye devam etmesi halinde 2060 seviyesine doğru ivmelenme oluşabilir. Olası geri çekilmelerde 2020 seviyesinin altında oluşabilecek fiyatlamalarda ise 2.010 ve 2.000 seviyelerine doğru satış baskısı oluşabilir.12 görüntüleme0 yorum
bottom of page