top of page

ALTINA GÜN DOĞUYOR

Dünya ekonomisi stagflasyona doğru yol alıyor. 1973 yılından bu yana veriler stagflasyon dönemlerinde sarı metalin yıllık ortalama %32 artışla ‘getiri şampiyonu’ olduğunu gösteriyor.

Ekonomilerde durgunluk ve yüksek enflasyonun bir arada gerçekleşmesi olarak bilinen ve gelişmiş ülkelerde 1973’te ortaya çıkarak bir dönemin kabusu haline gelen stagflasyon yeniden tartışılmaya başlandı. Yüksek enflasyonla mücadele eden gelişmiş ekonomilerde toparlanmanın istenen boyutta olmamasına artan petrol ve doğal gaz fiyatları da eklenince stagfl asyon yeniden tehdit haline gelebilir. Böyle zamanlarda en iyi getiri sağlayan yatırım aracının ise altın olduğu belirtiliyor.

1973 yılından bu yana ekonomi ve finansal varlıkların seyri arasındaki korelasyon incelendiğinde altının stagfl asyon dönemlerinde yıllık ortalama yüzde 32.2 ile ‘getiri şampiyonu’ olduğu görülüyor. Dünya Altın Konseyi’nin hazırladığı bir rapora göre, 1971'e kadar uzanan ABD ekonomik tarihinde stagfl asyon en sık görülen ve en uzun süreli ekonomik senaryolardan biri. 201 çeyreğin 68'inde stagfl asyon yaşanırken, bunların ikisi ardaşık sekiz çeyrek boyunca kalıcılık göstermiş.


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page