top of page

ALTINDA YÖNÜ ABD ENFLASYONU BELİRLEYECEK.

Altın fiyatları, son dört günü kazançla kapattıktan sonra yatırımcıların ABD enflasyon verisine odaklanmasıyla sakin bir seyir izliyor. Altın, enflasyon artsa dahi merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerle yükselmişti. Enflasyonun Ekim ayında beklentileri aşması durumunda faiz artırımlarının beklenenden erken başlayacağına dair endişeler yeniden görünür olurken, bu durumun altın fiyatları üzerinde uzun vadede baskı yaratabileceği öngörülüyor.


Altın fiyatları, art arda dört günü de kazançla kapattıktan sonra tahvil faizlerindeki yükseliş ve kuvvetlenen dolar ile geriledi. Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki gerilemeye rağmen Dolar/TL ’deki yükselişle 570 TL’nin üzerinde bulunuyor.


Altın yatırımcıları, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım patikasının nasıl şekilleneceğini daha iyi anlamak için bugün saat 16:30’da açıklanacak ABD tüketici enflasyonu verisine odaklandı. Altın, enflasyon artsa dahi merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerle yükselmişti.

Enflasyonun Ekim ayında beklentileri aşması faiz artırımlarının beklenenden erken başlayacağına dair endişeleri artırabilir ve altın fiyatları üzerinde uzun vadede baskı yaratabilir. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Ekim’de enflasyonun yüzde 5,9 olması yönünde.ABD’de Eylül ayı enflasyonu yüzde 5,39 seviyesine ulaşırken ekonomistlerin beklentisiyle neredeyse paralel gelmişti. ABD’de enflasyon 2020 Eylül’de yüzde 1,4 olarak gerçekleşmiş, Ekim’de ise gerileyerek yüzde 1,2 olmuştu.


13 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page