top of page

Analiz-Almanya'nın en eski şirketleri yeni ayrılma çağrılarıyla karşı karşıya

Aktivist yatırımcılar, Almanya'nın en saygıdeğer şirketlerinden bazılarını dağıtmak için yıllarca süren çabalarını yeniliyorlar ve Avrupa'nın en büyük ekonomisi enerji krizinden çıkarken, düzene sokmayı hisse fiyatlarını canlandırmanın umut verici bir yolu olarak görüyorlar.

1874'te Berlin'de bir yumurta tüccarı olarak kurulan Brenntag, bu hafta, kimyasallar distribütörünü özel ürünler biriminden ayırmaya çağıran yatırımcıların son hedefi oldu. Bayer (OTC: BAYRY ), Fresenius ve Thyssenkrupp (ETR: TKAG ), değeri serbest bırakmak için benzer talepler gördü.

Yöneticiler ve yatırımcılar, yatırım bankası Lazard'ın (NYSE: LAZ ) Ukrayna'daki savaşın tetiklediği enerji krizine atfettiği geçen yılki durgunluğun ardından, bunun hissedar aktivizminde bir toparlanmaya işaret ettiğini ve bunun şirketleri büyük revizyonları ve bölünmeleri düşünmeye zorlayabileceğini söylüyor. .

Hukuk firması Vinson & Elkins'in hissedar aktivizm uygulamasının eş başkanı Lawrence Elbaum, yatırımcıların zorlu bir piyasada çok fazla fon gerektirmeyen değer artırıcı stratejiler aradıklarını söyledi.

Yönetimi altında yaklaşık 367 milyar avroluk (392 milyar dolar) varlığa sahip olan ve çoğu büyük Alman şirketinde hisseye sahip olan Deka Investment, defalarca Alman şirketlerini yapısal zayıflıklar konusunda uyardı.

Sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim başkanı Ingo Speich, "Alman şirketlerinin ABD'ye kıyasla düşük değerlemesi ve özellikle büyük olmayan bir aktivizm manzarası" ile desteklenen aktivizmin 2023'te toparlanmasını beklediğini söyledi.

Almanya'nın mavi çipli DAX 30 endeksi, yalnızca %2 yükselerek, geçen yıl herhangi bir büyük Avrupa borsasının en kötü performansını sergiledi. Alman referans DAX endeksi için 14,6 olan fiyat-kazanç (PE) oranı, ABD S&P 500 için 20,9 PE oranının çok altında .

Speich, uzun geçmişleriyle - birçoğu 19. yüzyılda kuruldu - Almanya'nın en büyük şirketlerinden birçoğunun artık tek bir çatı altında birleştirilmesi mantıklı olmayan işler biriktirdiğini söyledi.

"Saf oyun fanatiği değiliz ve holdinglerin hayranı da değiliz. Ancak bir şirkete gereken değerin altında değer verildiğinde, bunun bir nedeni vardır" dedi.

'DAHA YALIN KURULUM'

Amerika Birleşik Devletleri , hasta izleme ve ventilatör işlerinden yeni bir şirket kuran tıbbi cihaz üreticisi Medtronic'in (NYSE: MDT ) Ekim ayında açıkladığı planlarla örneklenen çok daha zengin bir şirket parçalanma geçmişine sahiptir .

Son iki yıldaki diğer ABD örnekleri arasında Johnson & Johnson (NYSE: JNJ ), General Electric (NYSE: GE ) ve 3M bulunmaktadır.

Siemens Energy'nin denetim kurulu başkanı Joe Kaeser, ABD'nin hissedar aktivizmi alanında çok daha gelişmiş ve aynı zamanda daha başarılı olduğunu söyledi.

Reuters'e verdiği demeçte, "Daha yalın bir kurulum, özellikle zorlu piyasa koşullarına sahip karmaşık bir ortamda, kullanılmayan enerjiden yararlanabilir ve gizli değeri kristalize edebilir."

2013'ten 2021'e kadar Siemens AG (OTC: SIEGY ) holdinginin CEO'su olarak , Siemens Energy ve Siemens Healthineers'ı ayrı ayrı listeleyerek ve Siemens'in rüzgar ünitesini İspanyol Gamesa ile birleştirerek Almanya'nın en başarılı şirket parçalanmalarından birini tasarladı.

Kaeser, Almanya'da aktivist fırsatlar yaratan yönetim ve yönetişim sorunlarının hâlâ yaygın olduğunu söyledi. Alman yönetim kurulu odalarındaki belirli bir "arkadaşlar ve aile" tavrının, şirketlerin hissedarlarına ait olduğu konusunda başka yerlere göre daha az farkındalık olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Siemens hissedarları için, zayıflama meyvesini verdi. Alman servet yöneticisi Flossbach von Storch geçen ay Siemens'in 2003'ten bu yana temettüler, hisse geri alımları ve hisse senedi fiyat gelişimi ile tanımlanan yaklaşık 126 milyar avro değer yarattığını söyledi ve bu, tüm Alman şirketleri arasında en yüksek olanı.


Ancak başka bir yalın makine, küçülmenin değerin kilidini açacağının garantisi olmadığını hatırlatıyor - araştırmaya göre, yıllardır varlıklarını elden çıkaran konglomera Thyssenkrupp, en büyük değer yok ediciler arasında yer alıyor.

(1 $ = 0,9366 Euro)

7 görüntüleme0 yorum
bottom of page