top of page

Analiz-Rus petrol ürünleri üzerindeki batı bordürleri küresel nakliye haritasını yeniden çiziyor

Batı'nın Rus kargoları üzerindeki kısıtlamaları küresel enerji nakliye modellerini yeniden düzenlerken, küresel yakıt tedarikçileri dizel ve diğer ürünlerini taşımak için daha fazla karbon emisyonu üreten daha uzun ve daha maliyetli rotalara yöneliyor.

Avrupa Birliği'nin 5 Şubat'ta başlayan Rus akaryakıt yasağı sonucunda benzin, motorin, jet yakıtı ve nafta gibi temiz petrol ürünleri taşıyan tankerler, Rus malzemelerini Brezilya'ya veya ABD yüklerini Brezilya'ya getirmek için 16 ila 18 gün arasında seyahat ediyor. Avrupa, iki nakliye kaynağına göre.

Büyük bir gemi komisyonculuğu firmasındaki bir komisyoncu ve Rusya'nın plastik ve petrokimya yapımında kullanılan nafta ticaretinde yer alan bir gemi kiracısı olan iki kaynak, bu sürenin bir geminin Rusya'dan Avrupa'ya seyahat etmek için kullandığı dört ila altı günden fazla olduğunu söyledi. .

Yasak, geçen yılın sonlarında Rusya'nın bloğa ham petrol satışlarının yanı sıra Batılı fiyat tavanlarının durması üzerine geldi.

Yasağın başlangıcından bu yana, Baltık Borsası tarafından yayınlanan ve en yaygın küresel rotalardan bazılarında benzin ve dizel gibi nakliye yakıtları için ortalama navlun oranlarını ölçen Temiz Tanker Endeksi iki katından fazla arttı.

Nakliye haritasının yeniden çizilmesi, Batı'nın geçen yıl Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'yı cezalandırma çabalarının zincirleme etkilerinin altını çizerek, politika yapıcılar enflasyon ve küresel bir ekonomik gerileme riskinden endişe ederken bile yakıt arzı güvensizliğini artırıyor ve fiyatları yükseltiyor.

Petrol analitiği firması Vortexa'nın navlun analisti Dylan Simpson, 31 Mart tarihli bir notta, "Seyahatler çok daha uzun olmakla kalmadı, aynı zamanda gemi davranışı da değişti ve gemilerin diğer CPP (temiz petrol ürünü) pazarlarında faaliyet göstermesini engelledi" dedi.

Nakliye verilerine göre, Moskova Asya ve Orta Doğu'dan dizel gibi daha fazla yakıt ithal ederken, Moskova Avrupa'daki işini kaybettiğini telafi ederken, Rusya'nın akaryakıt kargoları Brezilya, Türkiye, Nijerya ve Fas'taki çok uzaklardaki alıcılara gidiyor. Refinitiv ve Kpler.

Kuzeydoğu Asya'daki iki rafineri kaynağı, Asya kargolarının Afrika ve Doğu Akdeniz'deki Rus yakıtlarıyla değiştirildiğini ve geçici depolama için Singapur'daki harmanlama merkezine yönlendirildiğini söyledi.

Nafta kargoları Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden dört gün önce Rus limanlarından Antwerp'e giden Avrupalı ​​ithalatçıların, şimdi ABD'den alternatif tedarikler için 18 gün beklemeleri gerektiğini söyledi.


(Grafik: Rusya-Ukrayna krizi öncesi Nafta ticaret yolları - https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/ce/gkplwbnbzvb/Prewar%20naphtha%20trade%20routes.JPG)


ABD, AB yasağının ortasında Avrupa'ya en büyük ağır nafta tedarikçisi olarak ortaya çıkarken, Yedi Uluslar Grubu, AB ve Avustralya, Rusya'daki nafta fiyatlarını varil başına 45 Dolar ve dizel ve benzin kullanan ticaret için varil başına 100 Dolar olarak sınırladı. Batı gemileri ve sigorta. Bu arada, geleneksel olarak bir ABD nafta ithalatçısı olan Brezilya, Rusya'dan daha cazip fiyatlarla alımlarını artırıyor.

Bununla birlikte, Rusya pazarında yer alan gemi kiracısı, Rusya'dan Brezilya'ya olan yolculuğun 18 gün veya daha uzun sürebileceğini ve yolculuk başına 7 milyon dolara varan maliyetlerin ABD sevkiyatının neredeyse iki katı olduğunu söyledi.

Dizel fiyatlandırma başkanı Benedict George, Brezilya'nın Mart ayının ilk üç haftasında yaklaşık 240.000 ton Rus dizel ve gazyağı aldığını ve bunun Brezilya ithalatının dörtte birini oluşturduğunu söyledi. enerji ve emtia veri sağlayıcısı Argus ile.

Tanker komisyoncusu EA Gibson yakın tarihli bir raporda, "Şubat ayına kadar Avrupa, rafine ürün ihracatı için Rusya'nın birincil pazarı olmaya devam etti, ancak bir ay içinde büyük bir dönüş gözlemlendi."


(Grafik: Rusya-Ukrayna krizinin ardından Nafta ticaret yolları - https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/ce/znvnblwlrvl/Postwar%20routes.JPG)


UZUN MESAFELER, DAHA ÇOK KİRLİLİK

Metrik ton cinsinden kargo miktarını deniz mili olarak katedilen mesafeyle çarpan kargo mili cinsinden ölçülen, Rusya'nın Brezilya'ya yaptığı petrol ürünü sevkiyatlarının miktarı Mart ayında 941'den 3.07 milyar metrik ton-deniz miline (MT-NM) yükseldi. değerleme şirketi VesselsValue'nun verilerine göre Kasım ayında milyon MT-NM. VesselsValue tahminlerine göre, Rusya'dan Nijerya'ya yapılan sevkiyatlar Kasım ayındaki sıfırdan Mart ayında 1,88 milyar MT-NM'ye yükseldi.

Mart ayında Suudi Arabistan'a yapılan temiz ürün kargoları, Kasım ayındaki 31 milyon MT-NM'den 1,75 milyar MT-NM'ye yükselirken, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan sevkiyatlar, Kasım ayındaki 2,85 milyar MT-NM'den Mart ayında 4,43 milyar MT-NM'ye yükseldi. veriler gösterdi.

Yine Mart ayında, Togo'ya sevk edilen Rus temiz ürünleri, Kasım ayındaki sıfırdan 973 milyon MT-NM'ye ulaştı. VesselsValue verilerine göre, hacim açısından Brezilya'nın Rusya'dan yaptığı petrol ürünleri ithalatı, Eylül ayındaki 73.300 tondan Şubat ayında yaklaşık 284.000 mt'a ulaştı. Tersine, Rusya'nın Hollanda'ya ihracatı Eylül ayındaki 1,15 milyon tondan Şubat ayında 238.200 tona düştü.

Bu daha uzun mesafeler, Rus ürünleri için Avrupa'dan yapılan tipik sevkiyatlardan daha yüksek maliyetlerle yapılıyor.

Pazar tahminlerine göre, standart 37.000 tonluk bir ürün tankeri için Birleşik Krallık/Avrupa kıtasından Batı Afrika'ya navlun oranları ton başına 55,77 $ olarak belirtilmiştir. Bu, Rusya'nın Baltık limanlarından Nijerya'ya yapılan sevkiyatlar için ton başına 174,24 $, Fas için 103,84 $ ve Mısır'a yaklaşık 150 $ olan gösterge niteliğindeki bir oran ile karşılaştırılabilir.


Daha uzağa seyahat eden gemilerle, bu muhtemelen bacalardan daha fazla emisyona dönüşüyor.

Pandemi öncesi verilere göre, Avrupa ekonomik bölgesine gidip gelen tüm tankerler için kilometrede %10'luk bir artış, emisyonlarını yaklaşık 1,5 milyon ton karbondioksit artıracaktır; bu, Avrupa'da yılda yaklaşık 750.000 arabanın emisyonuna eşittir. Brüksel'deki Transport & Environment düşünce kuruluşunda veri analisti Valentin8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page