top of page

Angola’nın OPEC’ten çıkışı petrol fiyatlarını pek etkilemedi

Piyasaların, Angola'nın OPEC’ten çıkışını hızla geride bırakmasıyla petrol fiyatları yükseldi. Angola, kartelin toplam üretiminin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyordu.

Ham petrol fiyatları, Kızıldeniz'deki nakliyede görülen aksaklıklar nedeniyle arz sıkıntısı yaşanması ihtimaliyle haftalık bazda pozitif bir kapanış yapmaya hazırlanıyor.

Angola'nın OPEC'ten ayrılacağını açıklamasının ardından dün petrol fiyatları düştü ve bu hareket, kartelin bir grup olarak birliğinin yanı sıra üretim kesintileriyle önümüzdeki yıl ham petrol fiyatlarını daha fazla destekleme kabiliyetine ilişkin endişeleri artırdı.

Ancak Angola hâlâ kartelin toplam üretiminin nispeten küçük bir bölümünü oluşturuyor; tüm grup tarafından üretilen günlük 28 milyon varil (bpd) içinde yaklaşık 1,1 milyon varili Angola’nın üretimi. Bu durum, ülkenin çıkışının petrol fiyatları üzerindeki genel etkisini sınırladı ve bugün yaşanan artış, bir önceki seanstaki kayıpları büyük ölçüde telafi etti.

Brezilya 2024 yılında OPEC+'ya katılacak ve 3 milyon varilin üzerinde üretim yapacak.

Şubat ayında vadesi dolan Brent ham petrol %0,5 artışla 79,85 dolara yükselirken WTI %0,5 artışla 74,52 dolar oldu.

Kızıldeniz gerilimi ham petrolü haftayı pozitif bitirme yoluna soktu

İran'a bağlı Yemenli Husi grubunun, Kızıldeniz'de gemilere düzenlediği saldırılar nedeniyle birçok petrol ve nakliye firmasının bölgeden uzak durması ile arz sıkıntısı beklentileri, bu hafta ham petrolü destekledi.

Bu hareket, özellikle aksaklıkların birkaç haftadan daha uzun sürmesi halinde Süveyş Kanalı üzerinden gelen teslimatlarda gecikme potansiyeline işaret ediyor.

İsrail ve Hamas'ın Mısır'da ateşkes görüşmeleri için bir araya geldiğine dair haberlere rağmen Brent ve WTI vadeli kontratları, bu hafta %3'ün üzerinde artış gösterdi. Kızıldeniz'deki son Husi faaliyetlerinin merkezinde bu çatışma yer alırken son saldırılar, ABD'nin İsrail-Hamas savaşında ateşkes öngören Birleşmiş Milletler kararını veto etmesine misilleme olarak gerçekleşti.

ABD verileri karışık sinyaller veriyor ancak talep görünümü iyimser

ABD'den gelen önemli ekonomik veriler, bu hafta petrol piyasaları için karışık sinyaller verdi. Stoklarda yaşanan beklenmedik artış, dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisinde piyasaların iyi tedarik edildiğine işaret ederken nispeten güçlü GSYİH verileri, ülkedeki ekonomik büyümenin güçlü kaldığını gösterdi.

ABD'nin üçüncü çeyrek GSYİH verileri düşüş yönlü revize edildi. Ancak veriler yine de genişleme eğilimini koruyor. Ayrıca yavaşlayan ekonomik büyümeyle mücadele eden diğer gelişmiş ülkelerden gelen sinyallerle de tezat oluşturuyor.

GSYİH verileri, ABD ekonomisinde "yumuşak iniş" umutlarını artırdı, bu da önümüzdeki yıl petrol talebini canlı tutabilir.

Merkez Bankasının 2024'te faizleri düşürmeye başlama planlarına ilişkin yeni ipuçları için şimdi gözler, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE fiyat endeksi verilerinde.

Fed'den gelen güvercin sinyaller, önümüzdeki yıl faizlerin düşeceği yönündeki piyasa beklentisini güçlendirerek petrol fiyatları için önemli bir destek noktası oldu ve fiyatların, yaklaşık beş ayın en düşük seviyelerinden toparlanmalarını sağladı.

Ancak petrol fiyatları, başta en büyük ithalatçı Çin olmak üzere dünyanın geri kalanında kötüleşen talebe ilişkin endişeler nedeniyle 2023 yılı için hâlâ daha düşük seviyelerden işlem görüyor.7 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page